İyi Gelen Karne Karşısında Aşırı Övgü Doğru mu?

İyi gelen karne karşısında anne babaların aşağıdaki noktalara özellikle dikkat etmeleri gerekiyor.

Başarılı çocuk,bütün bir yıl boyunca verdiği emeğin karşılığını alabilecek olmanın heyecanını yaşıyor. Yine de karnedeki takdir yeterli olmayabiliyor. Bu durumda ebeveynlerinden de hak ettiği takdiri görmek istiyorlar.

  • Çocuğunuzun başarı öyküsünü özetleyin. Dönem dönem yaşadığı hayal kırıklıklarını nasıl aştığını hatırlatın.
  • Notlarından çok,bu yıl neler öğrendiğini geçen yıllara göre bilgi ve deneyim düzeyinde nasıl bir yol katettiğini ve bunun gelecek yıllara olan yansımasından bahsedin.
  • "Zaten bu senin görevin"gibi sert cümleler yerine,"Bir öğrenci olarak üzerine düşen görevleri çok güzel bir şekilde yerine getirdin”demek daha pozitif bir yaklaşım olabiliyor.
  • Aşırı abartılı tepkilerden de kaçının. "Zaten sen dünyanın en zeki,en akıllı,en başarılı çocuğusun,başka türlü bir karne beklenemezdi. "gibi realiteden uzak,abartılı ve beklenti düzeyi çok yüksek söylemlerden kaçının.

Kötü Karneyi Olumluya Çevirmenin Yolları Okumak için tıklayınız!

Dr. Arzu Önal

Total
0
Shares
Related Posts

Zayıf Kalmanın Sırrı Ne?

Kimimiz gün boyunca yarı aç dolaşırken, kimileri hiç diyet yapmadıkları halde uzun yıllar formlarını koruyabiliyor. Üstelik zora zahmete girmeden!

Saçınızı Çok Sıkı Toplamayın

Sağlıklı ve gür görünen saçlar, güzelliğimizin tamamlayıcısı. Bu nedenle dökülmeye başladıklarında hemen herkeste 'Hepsi dökülecek mi' kaygısı yaşanıyor.
Total
0
Share