Kadınlarda Anemi Nedenlerinden Biri Adet Kanamaları

Demir eksikliği tedavisinde ilk amaç anemiye neden olan sorunun çözülmesidir.

Adet Kanamaları Aşırıysa Doktora Gidilmeli
Aneminin kadınlarda daha sık görülmesinin nedenlerinden biri aylık kanamalardır. Bir kadın ortalama beş gün süren bir adet döneminde yaklaşık 30 ml kan kaybedebiliyor. Bu da 2050 mg bir demir kaybına neden oluyor. Bu dönemin uzun ve yoğun geçmesini engellemek ve tedavi etmek amacıyla mutlaka bir kadın doğum uzmanından destek alınması gerekiyor. Emilimde bozukluklar,aylık adet kanamalarında çok fazla kan kaybı,sık doğumlar ve iki doğum arasındaki dönemler kansızlığın yetersiz demir alımı dışındaki nedenlerinden birkaçı. . .

Demir İlaçları Hekime Sorulmadan Alınmamalı
Demir eksikliği tedavisinde ilk amaç anemiye neden olan sorunun çözülmesidir. Yetersiz demir içeren besinlerin tüketimi yerine,demir içeriğinden zengin besinler alınmasını sağlayacak bir beslenme programı hazırlanabilir. Mide ya da barsaktan kaynaklı bir emilim bozukluğu varsa bunun tedavi edilmesi,aylık adet kanamalarından kaynaklanıyorsa bu dönemlerin düzenlenmesi büyük önem taşıyor. Kansızlık tedavisinde demir içeren ilaçların kullanımı mutlaka doktor önerisiyle yapılmalı,düzenli olarak kullanılmalı ve bunun yanında demirden zengin bir beslenme programı uygulanmalı. Demir eksikliği düzeyinin saptananak,eksiklik belirlenmesi halinde ilaç ve diyet tedavisi planlanarak,kan düzeyleri takip edilmeli. Sık görülmese de demirin eksikliği gibi fazlalığı da sorun yaratabiliyor. Depolanma özelliği olduğu için gereksinimden fazla demir alımı demir fazlalığına neden olabiliyor. Demir fazlalığı sonucu halsizlik,bulantı,kalp çalışmasında sorunlar görülüyor. En sık etkilenen organlar ise karaciğer,dalak,kalp ve pankreas oluyor. Ayrıca deride kızıllık ve kahverengilik görülüyor.

Kalsiyum İçeren Gıdalar Demiri Kaçırıyor
Demir eksikliğinin görülme nedenleri arasında yetersiz demir alımının yanında yetersiz emilimi de önemli. Bazen demir alımı yeterli olsa bile emilimde sorun varsa demir eksikliği gelişebiliyor. Bu emilim bozukluğunun altında metabolik sistemdeki bozukluklar yer alabileceği gibi,beslenme tarzındaki yanlışlar da neden olabiliyor. Gıdalarla vücuda demir alınırken beraberinde C vitamini alınması emilimi artırırken,kalsiyum içeren gıdaların çok tüketilmesi demirin emilimini azaltırken,çay kahve tüketimi de demir eksikliğine neden olabiliyor.

Dyt. Dilem İrkin

Total
0
Shares
Related Posts

Diyabetik Nöropati Nedir?

Diyabetik sinir hastalığı bacaklarda ağrı, uyuşma, iğneleme ve keçeleşme ve ayak, bacak ve parmak uçlarında duyu kaybına neden olabilir.
Total
0
Share