Kadınlarda Cinsel Hijyen

Tuvalet, cinsel ilişki ya da adet kanaması sırasında sildiğiniz zamanlarda mutlaka önden arkaya doğru temizleyiniz.

Vajinal duş yapmayınız
Vajinal duş çeşitli sıvılarla vajinanın yıkanması demektir. Vajina kendisini koruyucu sıvılar salgılar. Vajinal duş bu koruyucu sıvıların atılmasına ve yararlı bakterilerin (laktobasil) ölmesine neden olur. Sonuçta temizlik amacıyla yapılmış bir duş vajinal enfeksiyonlara neden olur. Vajinal duş için hazırlanmış birçok sıvı bile vajinaya zararlı kimyasal maddeler içerir. Temiz bir su bile kimyasal etkiyle vajen asiditesini değiştirir ve vajinal enfeksiyonlara neden olabilir.

Hijyenik olduğu söylenen sprey,ıslak mendil veya pudraları da kullanmayınız
Bunların içindeki kimyasal maddeler tahriş ve yanmaya neden olabilir. Hassasiyet durumlarında kokulu tampon ve pedleri kullanmayınız.

Tuvalet,cinsel ilişki ya da adet kanaması sırasında silindiğiniz zamanlarda mutlaka önden arkaya doğru temizleniniz
Bu davranış makattaki mikropların vajinaya yayılmasını engeller. Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı kullanınız;çünkü koku ya da renk vermek için kullanılan kimyasal maddeler tahriş edici olabilir. Bazen tuvalet kağıdı kullanmak can yakıcı olabilir;bu durumda temizlik için bir kap su ile elinizi kullanınız,daha sonra yumuşak bir bezle dokunarak kurulanıp daha sonra ellerinizi sabunla yıkanınız (vulva için sabun gerekmez).

Kullandığınız sabun ya da şampuan bile genital bölgenizi tahriş ediyorsa göz yaşartmayan bebek şampuanlarını deneyiniz
Küveti doldurarak değil ayakta duş şeklinde yıkanınız. Banyodan çıkmadan önce genital bölgenizi sadece su ile durulayınız.

Genital bölgedeki kılların temizliği de başka bir riskli durumdur. Tıraş etmek kıl dönmelerine,tahrişe,kabuklanmalara ve olası kesikler de enfeksiyonlara yol açabilir. Kıl temizliği için diğer yöntemlerin kullanılması daha az risklidir.

Giyim
Banyodan sonra giyinmeden önce genital bölgeyi kuruladığınıza emin olunuz. Üstünüze çok sıkı oturmayan %100 pamuklu çamaşır kullanınız. Pantolonlarınızda havalanmaya izin verecek kadar bol olmalı ve sentetik,naylonlu kumaşlardan kaçınınız. Uyku sırasında iç çamaşırı giymemeniz havalanmayı sağlamak ve nemden kaçınmak için uygun olacaktır. Bol şortlar giyerek de uyuyabilirsiniz. Külotlu çoraplar da genital bölgenin nemli kalmasında sorumludur,ilk fırsatta çıkarılmalıdırlar.

Cinsel ilişki
İlişki öncesinde vajina normalden daha ıslak ve kaygan hale gelir. Daha fazla kayganlığa ihtiyaç varsa su-bazlı ve bu amaçla özel üretilmiş kremleri kullanınız. Kokulu ve antibakteriyel olanları kullanmayınız,vazelin gibi yağ-bazlı olanlar da uygun değildir. Cinsellik konusundaki daha özel sorularınızı jinekoloğunuz ile paylaşınız.

Problemler
Genital bölgede bir tahriş ve kaşıntı hissettiğinizde kaşımamaya çalışınız. Tırnaklar bu bölgeye zarar verebilir ve durum daha da kötüleşir. Bazı kadınlar bilmeden uyku sırasında kaşınırlar;bu durum farkedildiğinde tırnaklar kısa kesilmeli ve gerekirse gece yatarken ellere çorap geçirilerek uykuya geçilmelidir.

VAJEN KİRLİ BİR BÖLGE DEĞİLDİR VE DİŞ FIRÇALAMAYA BENZER ŞEKİLDE SÜREKLİ TEMİZLİK GEREKTİRMEZ.

Prof. Dr. Tansu Küçük

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Menopoz Tedavisinde Hormon Terapisi

Hormon terapisi bir zamanlar menopozal semptomları tedavi etmek ve uzun vadede sağlığı korumak amacıyla rutin olarak uygulanıyordu. Daha sonra büyük klinik araştırmaları sağlık risklerini ortaya koydu. Bu sizin için ne anlama geliyor?

Dilatasyon Ve Kürtaj

Dilatasyon ve kürtaj doktorun rahimden doku aldığı bir prosedürdür. Yoğun kanama gibi rahimle alakalı sorunları teşhis ve tedavi etmek ya da düşük sonrası rahmi temizlemek amacıyla yapılır.
Total
0
Share