Kadınların Göz Ardı Etmemesi Gereken 7 Ağrı

Acil tıbbi yardım gerektiren ağrı türlerini sizler için yazdık.

Bir şeylerin yanlış gittiğinin farkında olmayabilirsiniz,fakat bazı belirtiler vücudunuzun size göndermiş olduğu uyarı işaretleri olabilir. Ağrı belirtileri başladığında genellikle ciddiye alınmayıp,erteleniyor ve “toplantıyı kaçırmamam gerek” , “şimdi değil,yarın doktora giderim” benzerinde türlü bahaneler üretiliyor.

1) Yaşadığınız En Kötü Baş Ağrısı

Derhal tıbbi yardım almanız gereken durumlardan biri öncekilere hiç benzemeyen bir baş ağrısı yaşıyor olmanız. Böyle bir durumda kesinlikle derhal tıbbi yardım alın. Eğer soğuk algınlığınız varsa,bu bir sinüs baş ağrısı olabilir. Altında yatan asıl sebep ise bir beyin kanaması veya beyin tümörü bile olabilir. Eğer etrafınızda birisi dana öncekilerinin hepsinden daha kötü bir baş ağrısı yaşadığını söylüyorsa,bu durum klasik bir beyin anevrizması işareti olabileceği için acilen tıbbi yardım alınması gerekir.

2) Göğüs,Boğaz,Çene,Omuz,Kol,Karın Ağrısı

Olası bir göğüs ağrısı zatürre ya da kalp krizinin habercisi olabilir. Kalp rahatsızlıkları genellikle ufak sıkışmalar ve basit rahatsızlıklarmış gibi gözükür. Bu sebeple ağrının daha şiddetli bir hal almasını beklemeden doktorunuzdan yardım almanızda fayda var. Kalp hastaları genellikle göğüste oluşan bir baskıyı dile getirmekteler,adeta göğse oturan bir fil varmış gibi tanımlamalar yaparak bu rahatsızlıklarını belirtmektedirler.

Göğsün üst kısmı,boğaz,çene,sol omuz,kol ya da karın ağrıları veya bunlara eşlik eden bulantılar kalp hastalığı ile ilgili rahatsızlıklarla ilişkili olabilmektedir. Bir kadının rahatsızlık belirtileri çok daha ince ve basit görünebilir,örneğin bir kalp hastalığı karındaki bir şişkinlikle ortaya çıkabilir. Ayrıca,yorgunluk hissi de ciddi hastalıklarla ilişkili olabilmektedir. Kadınlarda menopozdan sonra ise kalp hastalığı riski artar fakat,erkekler her yaşta daha yüksek risk altındadır.

3) Bel veya Kürek Kemikleri Arasında Oluşan Ağrılar

Bel ve kürek kemiği ağrıları sonucunda en sık görülen artrittir,diğer olasılıklar ise kalp krizi ya da mide rahatsızlıklarını içerir. Ayrıca,tehlikeli bir öksürük veya ani ağrılar aort diseksiyonuna işaret edebilmektedir. Risk altında olan kişilerin damar yollarına etki edebilecek olan koşullar;yüksek kasn basıncı,dolaşım problemleri,sigara ve diyabet olarak görülmektedir.

4) Şiddetli Karın Ağrısı

Hala apandisiniz var mı? Apandis patlama riskini tetiklemeyin. Safra kesesi,pankreas sorunları,mide ülseri,karın ağrıları ve bağırsak tıkanıklıkları dikkat edilmesi gereken bazı önemli nedenler arasında yer alıyor.

5) Baldır Kası Ağrısı

Az bilinen tehlikelerden bir diğeri ise (DVT) Derin Ven Trombozu. DVT,bacağın derin damarlarında meydana gelebilecek bir kan pıhtısıdır. Amerika’da her sene 2 milyon kişinin yaşamını tehdit edici olabilir. Oluşan bu durumun en tehlikeli kısmı bir kan pıhtısının koparak,ölümcül pulmoner emboli (akciğerlerde pıhtı oluşmasına) neden olmasıdır. Gebelik,ilerleyen yaşlar,uzun süreli yatak istirahati ya da uzun mesafeli seyahatler,hareketsizlik,obezite ya da kanser risk faktörleri arasındadır. Bazı durumlarda ise ağrı olmadan sadece şişlik görülebilir,eğer şişen baldır kaslarında ağrılar varsa hemen bir doktora başvurun.

6) Ayakta ve Bacakta Yanmalar

Amerikan Diyabet Derneğine göre,Amerikalıların yaklaşık dörtte biri şeker hastası. Şeker hastası olduğunun farkında olmayan kişilerde,periferik nöropati bu durumun ilk belirtilerinden olabilir. Bu hastalık ayak sinirlerinde hasarlar veya bacaklarda yanma,iğne batma hissi şeklinde görülebilir.

7) Şüpheli,Kombine veya Tıbben Açıklanamayan Ağrılar

Çeşitli ağrılar,fiziksel semptomlar depresyonda yaygın görülmektedir. Hastalar bazen baş ağrısı,karın ağrısı ya da belirsiz uzuv ağrılarından şikayet etmektedirler. Genel olarak depresyon tedavisi yapılabilmesi için diğer belirtilerin mevcut olması gerekmektedir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share