Kalp Gerçekten Kırılır Mı?

Sevdiğiniz bir kişiyi kaybetmek kalbinizi sandığınızdan fazla yorabilir.Kırık Kalp Sendromu Nedir?

Kayıp süreci,arkada kalan kişiler için zorlu ve bazen tahmin edemeyeceğiniz sonuçlara yol açabilen bir süreçtir. Sosyal olarak yalnız kalma ve kişinin kişilik yapısı yaşanan acı ile birlikte sorunlara neden olabilir.

Bu duygusal stres,kişinin fiziksel olarak da acı çekmesine sebep olabilir. Bu sorunlardan bazıları şunlardır;

  • Yaşadığınız umutsuzluk,bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir,
  • Kan basıncınızı ve kalp atımınızı yükseltebilir,
  • Kas zayıflığına ve birçok fiziksel sorun yaşamanıza neden olabilir.
  • Yasın verdiği stres,hormonlarınız üzerinde değişiklik yaparak göğsünüzde ağrıya sebep olabilir.

Son çalışmalar,depresif bozukluk ile birlikte kalp hastalığına da sahip olan kişilerin,sadece depresyonda olan veya sadece kalp rahatsızlığı olan kişilerden 5 kat daha fazla kırık kalp sendromu riski taşıdığını göstermiştir.

Bu derin duygusal/ bedensel deneyim “strese bağlı kardiyomiyopati”olarak adlandırılmaktadır. Günlük dilde ise “kırık kalp sendorumu”olarak kullanılmaktadır.

Bu sıkıntının atlatılabilmesi için uzman yardımı almanız yararınıza olacaktır. Öncelikle fiziksel muayeneden geçmeniz ardından psikolojik destek almanız,psikoterapi sürecinde,duygularınızı güvenli bir ortamda ifade edebilmeniz,yasınızı yaşayabilmeniz ve stresle başetme becerilerinizi arttırabilmeniz yaşamınızı daha kaliteli sürdürmenizi sağlayacaktır.

Prof. Dr. Kültegin Ögel

Total
0
Shares
Related Posts

Gebelik Zehirlenmesi

Pre- eklampsi; gebeliklerin yüzde 2 ila 5’ini etkileyen, anne ve bebek ölümlerinin en önemli sebebi olan bir gebelik hastalığıdır.

Neden Fibromiyalji Oluruz?

Tıptaki adı, 1800’lü yıllardan beri sürekli olarak değiştirilen ve hepimizin bildiği son adını 1976 yılında alan bu hastalık nedir?

Maddi Durumumuz İyi Olmadığından Dershaneye Gidemiyorum!

Başarılı olmanın koşulu, dershaneye gitmek değil, planlı ve programlı çalışmak! Hatta dershaneye giden öğrencilerin zaman kayıplarının daha fazla olduğunu düşünürsek, iyi bir ders çalışma programıyla arayı kapatıp başarılı olman mümkün.
Total
0
Share