Kalsiyum Kullananların Ölüm Oranında %4 Azalma Görülür

Vitamin ve mineraller konusunda kanıta dayalı bilgiler

Normalde dengeli beslenen bir insanda vitamin eksikliği beklenen bir durum değildir ve dışarıdan hazır vitamin ürünlerinin kullanılması gereksizdir. Noksanlık hallerinde besinler ile ya da hazır ürünler halinde alınması ne kadar gerekli ise noksanlık olmadığı halde hazır ürünler şeklinde kullanılması bazı vitaminler için zararlı olabilir. Maalesef vitaminler konusu çok su istimal edilen bir konudur. Çok fazla yanlış bilginin yer aldığı bu konuda kanıtlara göre karar vermek gerekir.

Doktora Sormandan Vitamin Almayın!

Vücutta depo edildiğinde karaciğer üzerinde toksin etkisi yapan vitamin ilaçlarının doktora danışılmadan kullanımı fayda yerine zarar verebilir. Bir vitaminin fazla alınması başka bir vitaminin emilimini azaltarak bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Suda eriyen vitaminler idrarla dışarı atıldığından zararlı olmayabilir fakat yağda eriyen vitamin ve minareler vücutta depo edildiğinden fazla alınan vitaminler karaciğer üzerinde toksik etki yapar. Bu olumsuz etkiler hamile bayanlarda bebeğe de yansıyarak bebekte doğuştan anormalliklere neden olabilir.

Vitamin İlaçları Yemekten İki Saat Önce yada Sonra Alınmalı!

Vitamin ilaçlarının yemekle birlikte alınması sakıncalı olup,yemekten iki saat önce veya sonra alınmalıdır. Aksi takdirde bu ilaçlar doğal yolla alınan vitaminlerin emilimini azaltmaktadır.

Finlandiya çıkışlı bir araştırmada vitamin B6,folik asit,demir,magnezyum ve çinko kullananlarda %5 oranında ölüm riskinde artış tespit edilmiş iken,bu oran bakır kullananlarda %18 olmuştur. Diğer taraftan kalsiyum kullananlarda ise ölüm oranında %4 azalma görülmüştür

Prof. Dr. Yavuz Baykal

Total
0
Shares
Related Posts

Eğlencelerde kalp krizi riski artıyor!

Biz eğlenirken acil durumlar için onlar mesai yapıyorlar. Acıbadem Mobil Sağlık doktorlarından Sayın Sinan Akyürek yılbaşı gecesinde acil durumlara daha bilinçli adımlar atmamıza yardımcı olacak bilgiler verdi.
Total
0
Share