Mide Balonunun Yerleştirilmesi

Mide içi balonun yerleştirilmesi endoskopi ünitesinde yapılır. İşlem öncesi damardan yapılacak ilaçların uygulanabilmesi için serum takılır.

BALONUN YERLEŞTİRİLMESİ

Mide içi balonun yerleştirilmesi endoskopi ünitesinde yapılır. İşlem öncesi damardan yapılacak ilaçların uygulanabilmesi için serum takılır. Tüm hastaların işlemden 12 saat önce aç kalmaları istenir. İşlem sırasında hastanın rahat olmasını sağlamak amacıyla rahatlatıp-uyku veren bir ilaç ile uyutularak yada anestezi uzmanı gözetiminde derin sedasyon ile daha derin bir uykuya daldırılarak yapılır. Balon uygulamasından önce gastroskopi yapılarak,yemek borusu,mide ve oniki parmak barsağı değerlendirilir.

Balonun yerleştirilmesine engel bir durum yok ise balon jelle kayganlaştırılarak,yumuşakça yemek borusundan mideye doğru itilir,Balon midede iken endoskopi ile bakılır ve balonun midede olduğundan emin olunur. Balon içerisindeki tel çıkartılır ve balon %0.9 NaCl (tuzlu su) içerisine metilen mavisi (eğer kaçak olursa mavi rengi ile görünmesi için) konarak 400 – 700 ml ile şişirilir. Şişirilmiş balondaki vakum sistemi çekilerek balonun mide içerisinde serbest kalması sağlanır ve işlem tamamlanır. Bu işlem 15-20 dakika sürer. Hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur,işlem sonrasında 5-6 saatlik gözetim ve intravenöz serum uygulaması sonrası hasta taburcu edilebilir.

Mide de Balon Kalır MI?

Şişirilmiş balon midede en fazla 6 ay bırakılır. Bu süre içinde hastanın vücut ağırlığı,diyeti ve sağlık durumu yakından kontrol edilir. Balon midede bulunduğu sürece hasta tokluk hissedecektir. Ayrıca balon midede geniş bir yer kapladığı için yiyeceklere daha az yer kalacaktır. Bu nedenle hastalar daha az miktarda öğünler yiyerek kilo kaybedecektir. Ortalama 6 ayda 15-30 kg zayıflanmaktadır. Verilmesi hedeflenen kilo şu anki vücut ağırlığı ile ideal kilosu arasındaki farkın yarısıdır,yani fazla kilonun %50’si.

Ancak bu uygulama süre açısından sınırlıdır,gastrik balonun midede kalış süresi maksimum 180 gün (6 ay) dır. Bu süreden sonra balonun çıkartılması gerekmektedir. Çıkartılma işlemide endoskopik olarak gerçekleşmektedir ve hasta 2 saat sonra normal ektivasyonuna dönebilir. Uygulama sonrası hastalarda kalori kısıtlaması önerilmektedir (1200 KCal). Uygulamaya bağlı olarak fazla gıda alımı gerçekleşemeyeceğinden bu kısıtlama çok rahat yapılmaktadır. Eğer gastrik balon 180 günden fazla kalması isteniyorsa mutlaka değiştirilerek yenisi mide içerisine yerleştirilmelidir. Bu uygulamayı düşünenler 6 aylık süre içerisinde yeme alışkanlıklarını değiştirmeyi hedeflemeleri gerekmektedir.

Nasıl Beslenmek Gerekir?

Diyetisyen yardımıyla,hastalara dengeli ve sağlıklı bir beslenmenin nasıl olması gerektiği bu 6 ay içinde öğretilmekte ve hastaların bu beslenme şeklini alışkanlıkları haline getirmeleri sağlanmaktadır. Bu beslenme davranış değişikliği hedefine ulaşılması verilen kiloların uzun süreli olarak korunmasını sağlamaktadır.

Prof. Dr. Murat Saruç

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share