Kanser Aşısı Tümörü Küçülttü

İlk kez bir aşı, bağışıklık sistemini kanser hücrelerini öldürmesi için harekete geçirdi!

Amerikalı bilim adamları tarafından geliştirilen aşı denek farelerde bağışıklık sistemini güçlendirerek tümörün yüzde 80 oranında küçülmesini sağladı.

Geliştirilen aşı;bağışıklık sisteminin,hücre yüzeyinde en ölümcül kanser türlerinin yüzde 70’inden fazlasında bulunan MUC1 proteinini barındıran tümörlere saldırmasını sağladı.

Araştırmaya katılan bilim adamlarından Jan Boons,”MUC1 proteininin hormon tedavisine cevap vermeyen meme kanseri türlerinin yüzde 90’ında bulunduğunu” belirtti.

Araştırmacılardan bir diğeri Sandra Gendler ise ”ilk kez bir aşının bağışıklık sisteminin,bazı proteinlere göre kanser hücrelerini belirlemesi ve öldürmesi için harekete geçmesini sağladığına” dikkati çekti.

İnsanlara uyarlanabildiğinde bu aşının kemoterapiye yardımcı ve risk grubundaki kişiler için önlem olarak kullanılabileceği belirtildi.

Aşının laboratuvarda insan hücrelerinde test edildiği,klinik deneylerin ise 2013 sonunda başlayabileceği ifade edildi.

Araştırma Amerikan Bilimler Akademisinin (PNAS) dergisinde yayımlandı.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Kızartmalar aklandı!

İspanya'da yapılan bir araştırmada zeytinyağı ve ayçiçek yağında kızartıldığı sürece, kızarmış yiyeceklerin kalp için düşünüldüğü kadar kötü olmayabileceği sonucuna varıldı.

Kış Mevsimi Metabolizmanın Düşmanı

Kış mevsimi metabolizma için dezavantaj oluşturuyor. Çünkü karanlıkta uyku hormonu salgılanıyor ve bu hormon kışın daha çok salgılanıyor bu da metabolizmayı bir miktar yavaşlatan bir etkendir.
Total
0
Share