Kanser Sonrası Memeyi Koruyan Estetik Yöntemler

Tanısı erken konulduğunda, tedaviye iyi cevap veren meme kanseri, sağlık üzerinde yarattığı olumsuzlukların yanı sıra, birçok kadının psikolojini de etkileyebiliyor.
Memenin kaybedilmesine dayanan korkular kadınların bu dönemde zor bir süreçten geçmesine neden oluyor. Oysa tedavi sonrasında uygulanan yeni yöntemlerle meme estetiğini korumak mümkün! Meme kanseri,kadınların en çok korktuğu hastalıkların başında geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde sekiz kadından biri meme kanserine yakalanırken,Avrupa’da her on kadından biri meme kanseri tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Türkiye’de ise her yıl,30 bin kadın meme kanserine yakalanıyor. Görülme sıklığı bu kadar yüksek olan meme kanseri söz konusu olduğunda çoğu kadının aklına ilk gelen soru ise “Artık göğsüm olmayacak mı?” oluyor. Oysa kanser ameliyatlarının ardından yapılan estetik uygulamalarla meme,eskisi ile aynı oranda ve görüntüde tekrar yapılandırılabiliyor. En önemli kural meme kanseri tanısı konulduğu andan itibaren ameliyatı yapacak hekimle hastanın iyi bir iletişim kurmasıdır. Bunun için ilk yapılması gereken ise hastaya gerçeğin söylenmesi. Sonrasında bu hastalığın önemli bir hastalık olduğunu,bu hastalık sonucunda hastanın memesini kaybedeceğini ancak yapılacak özel cerrahi girişimler ile iyi bir meme görüntüsünün elde edilebileceğini anlatmak gerekiyor.

Meme Koruyucu Uygulamalar
Meme kanseri tanısı konulan her hastada memenin alınması gerekmiyor. Memeyi korumak için bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterlerden en önemlisi ise tümörün çapı. Küçük bir memede,çok büyük bir tümör varsa o memeyi kurtarmak mümkün olmuyor. Ama büyük bir memede küçük bir tümör varsa başarılı bir kanser cerrahisi yapılabiliyor. Çünkü küçük bir tümör memeden çıkarıldığında,estetik olarak kötü bir görüntü oluşmuyor. Hatta,yaz aylarında mayo giyildiğinde dahi hastanın ameliyat olduğu anlaşılmıyor. Bu nedenle meme kanserinde erken tanı büyük önem taşıyor. Çünkü erken tanı,hem hayatı hem de memeyi kurtarıyor. Eğer tümörün çapı uygunsa ve tümör sayısı birden fazla değilse meme koruyucu cerrahi ile,biraz çökmüş bile olsa memeyi korumak mümkün oluyor. Bunun yanında kemoterapinin yarattığı imkanlarla,tümör çapını küçültüp,meme koruyucu cerrahiyi uygulayarak iyi bir kozmetik sonuç elde edilebiliyor. Memedeki tümörün çapının yanı sıra tümör sayısı da çok önemli. Ancak,memede birden fazla tümör varsa meme koruyucu cerrahi çok doğru bir uygulama olmuyor. Çünkü bu,memenin çok fazla odaktan tümör çıkarabilen bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor.

Meme Deformasyonuna Plastik Cerrahi
Memeden büyük bir tümör çıkarttığınızda meme çökmüş gibi görünüyor. Yani meme korunuyor fakat görüntü çok da iyi olmayabiliyor. Hasta,memeye baktığında rahatsız olabiliyor. Bu durumda,onkoplastik cerrahi ile özel bir meme parçasını oraya kaydırarak daha başarılı bir sonuç elde etmek mümkün. Fakat bu yöntemde de meme boyutu küçülüyor. Böyle olduğunda mecburen karşı memeyi de diğerine benzetmek gerekiyor.

“Meme kanserinde erken tanı büyük önem taşıyor. Çünkü,erken tanı hem hayatı hem de memeyi kurtarıyor.”

Meme Kanseri Ameliyatları Sonrası Doku Nakli Yöntemleri

1-Memedeki eksik dokunun,başka bir vücut bölümünden alınan dokuyla doldurulmasını sağlayan ameliyatlar başarıyla yapılıyor.
2-Memeyi tümüyle çıkarmak gerektiği zaman ise bedenin çeşitli yerlerinden alınan dokular meme oluşturacak şekilde nakledilebiliyor. Plastik cerrahların uyguladığı bu yöntemde farklı yerlerden,farklı dokular alınarak meme oluşturabiliyor. Karın yağlarını,karın kaslarını kullanarak meme yapılabiliyor. Bu yöntemde sırttaki belirli kas grubu ve üzerindeki cilt kullanabiliyor. Küçük bir yağ dokusu alınarak ve altına meme büyütmede kullanılan protez konularak da yeni bir meme yapılabiliyor.
3Hiç kas kullanmadan,yağ dokusunun çok ince damarlarla çıkartıldığı ve memede kalan damarlarla birleştirildiği nakil yönteminin en iyi meme ameliyatı yöntemlerinden biri. Böylece kasları hiç çıkarmadan yeni bir meme oluşturmak mümkün olabiliyor. Acıbadem Hayat Dergisinden alınmıştır.

Diğer Makaleler

Prof. Dr. Hilal Ünal

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share