Kanseri “Cebimizde” Taşıyoruz!

Malesef bizi kanser olmaya iten düşmanları isteyerek biz vazgeçilmez yapıyoruz.
Teknolojinin de gelişmesiyle hepimizin hayatını kolaylaştıracak birçok aleti hayatımızın vazgeçilmezleri olarak kullanıyoruz. Ama malesef bizi kanser olmaya iten bu düşmanları isteyerek biz vazgeçilmez yapıyoruz.

Santral Sinir Sistemi Tümörleri

Beynin hemen hemen her bölgesinde ortaya çıkabilen bu kanser türünde çoklukla medullablastom,glial tümörler,astrositom ve PNET tümörlerine rastlanıyor.

Belirtileri Nelerdir?
Temel şikayet,baş ağnsı oluyor. Eğer bu dönemde fark edilemezse,bu şikayeti çift görme,görme ve konuşma kaybı ile çeşitli felçler izliyor.

Nasıl Tedavi Edilir?
Tümörler cerrahi yöntem ile müdahale edilemeyecek bir yerdeyse,tek tedavi seçeneği radyoterapi oluyor. Bilgisayarlı beyin tomografisi ve MR ile teşhis edilen bu tümörler,henüz bir günlük bebekte dahi görülebiliyor.

Nedenleri Nelerdir?
Bu kanserlerin nedenleri hakkında,son zamanlarda üzerinde en çok durulan konulardan biri de cep telefonları. Yaydıkları çeşitli fiziksel dalgalar nedeniyle çocukların erken yaşta cep telefonu kullanmaması özellikle öneriliyor. Nöroblastomda çocukluk çağında sık görülen ilkel sinir hücrelerinden köken alan bir tümör olarak vücudun değişik bölgelerinde rastlanabiliyor.

Prof. Dr. Bülent Antmen

Total
0
Shares
Related Posts

Su: Elzem Bir Besin Ögesi

İçecek tüketiminin popülaritesinin arttığı günümüzde insan vücudu için büyük önem taşıyan su...

Tüp Bebek Yönteminin Tarihsel Gelişimi

1970'li yılların sonlarında ilk kez dünyanın gündemine oturan tüp bebek ve yardımcı üreme teknikleri çocuk sahibi olmayı isteyen ancak değişik nedenler ile bu olanağa sahip olmayan milyonlarca çift için umut kapısı olmuştu.
Total
0
Share