Liposuction Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeli?

Liposuction yapılan bölgeye göre daha önceden hazırlanmış basınçlı korselerin giyilmesi gerekiyor.

Liposuction yapılan bölgeye göre daha önceden hazırlanmış basınçlı korselerin giyilmesi gerekiyor. Bu korseler 6-8 hafta süreyle kullanılmalı. Çünkü bu korseler erken dönemde dışarıdan görülmesi mümkün olmayan kanamaları önlerken,geç dönemde de bölgesel ödem oluşmasını engelliyor ve daha iyi bir şekil oluşmasını sağlıyor. Hastalar ameliyattan sonra aynı gün içinde taburcu edilebiliyor. Geniş alan uygulamaları dışında kişi ertesi gün normal hayatına dönebiliyor. Ağrı olmuyor ancak uygulama alanında birkaç gün hafif acıma hissi ve takiben uyuşma hissi görülebiliyor .

Hareket Etmek Şart!

Normal bir yağ hücresi,kilo alımı sırasında kendi hacminin 6-8 katı kadar büyüyebiliyor. Kilolu bir hastada eğer aşırı derece obezite söz konusu değilse,bu yağ hücreleri normal hacimlerinin 2-3 katı büyüyorlar. Yani daha fazla büyüme ve yağ depolama kapasiteleri bulunuyor. Liposuction işleminde bu yağ depolayan hücrelerin büyük kısmını alınıyor. Ama tamamını almak söz konusu değil. Bu nedenle işlem sonrası kişi diyetine uymaz ve hareket etmezse,geri kalan yağ hücreleri yağ depolamaya devam ederek büyüyebiliyor .

İşlem Hangi Bölgelere Yapılıyor?

Liposuction işlemi,pratik olması ve doğru hastaya uygulandığında çok nadiren komplikasyon gelişmesi nedeniyle birçok bölgeye uygulanabiliyor. Çene altı yağ birikimleri,karın ön duvarındaki giderilemeyen yağlanmalar,basenler,uyluk iç yüzü,kalçalar,erkekte yağlanıp büyüyen meme,kalın diz çevresi ve hatta ayak bileklerine uygulanabiliyor. Ayrıca karın estetiği ve meme estetiğinde yardımcı işlem olarak da sıkça kullanılıyor. Liposuction işlemi aynı bölge için tekrarlanabiliyor ancak bunun için ilk işlemden sonra belli bir süre geçmesi gerekiyor. Her işlemden sonra kilo alıp bunu pratik bir zayıflama metodu olarak düşünmek son derece yanlış.

Dr. Dr. tamer Şakrak

Total
0
Shares
Related Posts

Nerede O Eski Bayramlar…

Geçen zaman, değişen dünya, eskiye özlem duyma, yeniye uyum sağlama, insanların hayatlarında kabul ettiği gerçeklerin arasında yer alıyor. Bu noktada bayramların hayatımızdaki yeri de git gide değişiyor belkide...

Stres, Kadınları 10 Yıl Yaşlandırıyor

Aralıksız olarak devam eden stresin sağlığa zarar verdiği artık kesin olarak biliniyor. Yapılan son bilimsel çalışmalar da, insanların stres yüzünden hastalıklara niçin daha duyarlı hale geldiğini gösteriyor.
Total
0
Share