Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kansızlığın kendisi tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak algılanmamalı, teşhis edilmesi gereken başka bir hastalığın belirtisi olarak düşünülmelidir.

Kansızlığın kendisi tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak algılanmamalı,teşhis edilmesi gereken başka bir hastalığın belirtisi olarak düşünülmelidir. Bir çok hekim kansızlığı olan hastayı gördüğünde demir eksikliğini tedavi etmek amacıyla demir ilaçları vermektedir. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Demir eksikliği ve ona bağlı ortaya çıkan kansızlık hastalığın kendisi değil işaretidir. Demir eksikliğini demir vererek tedavi etmeye çalışmak sireni açık olarak hastaneye hasta yetiştirmeye çalışan bir ambulansın sirenini kapatmak gibidir. Halbuki onun bir an önce hastaneye ulaşması sağlanmalıdır.

Demir eksikliği kansızlığı altta yatan önemli başka bir hastalığın alarm bulgusu olabilir. Bu nedenle bu alarmı dikkate alarak incelemeler yapmak gerekir. Bu konuda çok sayıda yayını olan bir yazarın demir eksikliği kansızlığını tedaviye yaklaşımla ilgili benzetmesi önemlidir. Demir eksikliği görülen kansız hastalara hekimler tarafından demir tedavisi verilmesini,su almakta olan bir geminin suyunu kovalar ile boşaltmaya benzetmektedir. Ve yapilması gerekenin geminin nerden su aldığının araştırılarak bulunması ve bu deliğin onarılması gerekir.

Prof. Dr. Murat Saruç

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share