Kendi Kendine Meme Muayenesi Kılavuzu

Beş adımda kendi kendine meme muayenesi

Meme kanseri son yıllarda artış gösteren ve başlama yaşının giderek küçüldüğü bir kanser türüdür. Erken tanı hem iyileşme ve hem de doğurganlığın korunması açılarından çok önemlidir. Meme muayenesi periyodik jinekolojik kontrol sırasında atlanmaması gereken noktalardan biridir. Doktorunuz tarafından yapılan muayenede meme dokusu ve koltuk altı lenf bezleri değerlendirilir. Ancak,her ay adet kanaması bittikten sonraki ilk haftada kendi muayenenizi yapmanız da gereklidir. Aşağıda ipuçları verilen “kendi kendine meme muayenesi”size doktorunuz tarafından öğretilecektir. Ailesinde meme kanseri olanlarda daha başka incelemeler de gerekli olabilir.

Beş adımda kendi kendine meme muayenesi
Adım 1:
Aynanın karşısına geçerek,ellerinizi kalçalarınıza koyun. Omuzlarınızın düzgün ve dik olmasına dikkat edin. Göğüslerinizin ayna görüntüsünde şunlara dikkat edin:
•Göğüsleriniz her zamanki büyüklük,şekil ve renginde mi?
•Gögüslerinizin kenar çizgilerinde çekilme ya da itilme var mı?

Aşağıdakilerden birini farkederseniz doktorunuza başvurun:
•Deride gamzeleşme,buruşma ya da potlaşma. Deride kızarıklık,şişme ve ağrılı bölgeler olması.
•Meme başında pozisyon değişikliği ya da içe doğru çekilme (emzirmemiş bayanlarda normal olabilir).

Adım 2: Şimdi yine ayna karşısında kollarınızı kaldırın ve ilk adımda bakılan özelliklere tekrar bakın.

Adım 3: Her iki meme başını ayrı ayrı hafifce sıkarak herhangi bir akıntı olup olmadığını kontrol edin (süt gibi beyazımsı,sarı,yeşilimsi ya da kanlı akıntı var mı?).

Adım 4: Yatağa uzanın. Yastığı baş ve sırtınıza gelecek şekilde yerleştirin. Muayene edeceğiniz taraftaki kolunuzu başınızın altına koyun. Diğer elinizle önce hafif sonra derine bastırarak meme dokusunu hissetmeye çalışın. Avucunuzu değil parmak uçlarını kullanın.
Meme dokusunu giderek açılan daireler halinde ya da yukarından aşağı kolonlar halinde kayarak inceleyin. Tüm memeyi incelediğinize emin olun. Köprücük kemiği etrafını ve koltuk altınızı lenf bezleri varlığı açısından dikkatlice inceleyin.

Adım 5:Yatarak yaptıklarınızı duş alırken,sabunlanmış halde tekrarlayın. Kayganlık muayeneyi kolaylaştıracaktır.

Prof. Dr. Tansu Küçük

Total
0
Shares
Related Posts

Gebelik Zehirlenmesi

Pre- eklampsi; gebeliklerin yüzde 2 ila 5’ini etkileyen, anne ve bebek ölümlerinin en önemli sebebi olan bir gebelik hastalığıdır.
Total
0
Share