Kilo Arttıkça Gizli Tansiyon Yükseliyor

Her üç çocuktan biri aşırı kilolu ya da obez. Bu çocukların yarısında ise belirti vermeyen yüksek tansiyon var. Tehlikeyi erken teşhis edip önlem almak için muayene sırasında kan basıncı da ölçülmeli.

Dünyada,özellikle de gelişmiş ülkelerde obezlik giderek artıyor.

Araştırmalara göre okul çağı ve ergen yaştaki çocukların yaklaşık üçte birinde fazla kilo veya obezite mevcut. Bu da hipertansiyonu ve kolesterolü tetikliyor.

Aile Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Şahin,şişman çocuklarda yüksek tansiyon olasılığının normal kilolu çocuklara göre 3 kat fazla görüldüğünü söyledi.

Şahin,“Obez çocukların yaklaşık yarısında gizli hipertansiyon ve yüksek kan kolesterolü var. Hekim başvurularında bu çocukların kan basıncının ölçümü yapılması gerekiyor”dedi.

Çocuklar Neden Şişmanlıyor?

– Yağ ve karbonhidratları ihtiyaçtan fazla tüketmeleri,
– Fiziksel aktiviteden uzaklaşıp hareketsiz yaşam sürmeleri,
– TV ve bilgisayar oyunlarıyla fazla zaman harcamaları,
– Fiziksel aktivite yapacak alanların yetersizliği.

Kalp Krizini Tetikliyor

Hipertansiyon,yüksek kolesterol ve damar sertliği gibi sorunlar genelde ergenlik döneminden itibaren başlıyor ve yetişkin dönemde kalp krizi gibi ciddi tablolara yol açıyor. Hipertansiyonun çocuklarda daha büyük tahribat yarattığını,kalp,böbrek,göz ve beyin başta olmak üzere organlarda büyük olumsuzluklara neden olduğunu belirten Şahin şöyle devam etti:“Obezitenin kendisi zaten bir hastalık olduğu için doktora başvurmak için herhangi bir belirti beklemeye gerek yok. Özellikle kilolu çocukların kan basınçları yılda en az birkaç kez ölçülmeli. Böylelikle erken dönemde koruyucu önlemler alınabilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share