Kilo Fazlanız Varsa Haftada 1 Kez Tatlı Serbest

Oruç tutarken kan şekeri düştüğü için tatlı yeme isteği artar. Hızlı yenilen yemekle dahada artan tatlı isteğini sütlü tatlılar yiyerek hafifletebilirsiniz.

PİDEDE AŞIRIYA KAÇMAK KABIZLIK VE ŞİŞMANLIK DEMEK

Pide ramazan ayında daha çok tercih edilse bile beyaz undan üretildiği için kan şekeri dengesini bozucu ve nişasta miktarı yüksek olduğundan kilo almayı kolaylaştırıcı etkisi bulunur. Bir dilim (25 gr) esmer ekmek yerine 1/8 küçük pide tercih edilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki pide aynı zamanda posa da içermediğinden Ramazan ayı boyunca kabızlığa sebep olur. Bu nedenle öğünlerde sadece birinde pide tercih edilişe bile diğer öğünlerde mutlaka esmer ekmek tercih edilmelidir.

KİLO SORUNU OLANA HAFTADA BİR KEZ TATLI İZNİ

Oruç tutulurken uzun açlık süreci sonrası kan şekeri düşüyor. İftarla birlikte hızlı yenilen yemekle kan şekeri aniden yükselip hemen arkasından hızla yine düşüyor. Bunun sonucunda vücudun tatlı isteğinde artış yaşanıyor. Tatlı isteği ortaya çıktığında mutlaka yenecekse sütlü tatlılar,dondurma veya meyve tatlıları tercih edilmeli,ağır şerbetli hamur işi tatlılardan uzak durulmalıdır. Kilo fazlalığı olmayan kişiler haftada 2-3 kez,kilo fazlalığı olan kişiler de haftada bir kez tatlılara öğünlerde yer vermelidir.

SIVI KAYBINA SU VE LİMONATA

Sahur ile iftar arası süresinin uzun olması ve sıcak havanın etkisi ile ciddi sıvı kayıpları yaşanır. İftar saatinde içilecek 2 bardak su ile sıvı tüketimine başlanılıp,sahura kadar aralıklarla sıvı alımı devam etmelidir. Öncelikli sıvı tercihi sudan yana olmakla birlikte,ayran,az şekerli komposto ve limonata da ramazanda sağlıklı sıvı tüketim tercihleri olacaktır.

Dyt. G.hülya Günsoy

Total
0
Shares
Related Posts

Bulimia Nervoza

Zayıflık harcanandan daha az enerji alınması sonucu ortaya çıkan, hastalıklara karşı direnci azaltan, organların işlevlerinin bozulmasına neden olan bir durumdur.

Böbrek Hakkında Doğru Zannedilenler

Böbreklerimiz karın bölgesinde arka duvara yakın, iki tabaka yağ yastığı içinde korunuyor. Günlük yaşamımızda böbreklerimizle ilgili birçok yanlış bilgiye sahip oluyoruz ve bu yanlış bilgiler adeta değişmez doğrular gibi zihnimize yerleşiyor.
Total
0
Share