Kimyasal Peeling Hangi Durumlarda Yapılamaz!

Kimyasal peelinge başlamadan önce hastanın peeling yapılacak bölgesi kir ve yağlardan arındırmak için temizlenir.

Peeling işleminden önce hasta ayrıntılı olarak bilgilendirilir. İşlemden önce ve sonra yapması veya yapmaması gereken durumlar anlatılır. Deri foto tipi,güneş hasarının derecesi belirlenir,tekrarlayan uçuk öyküsü olup olmadığı,aspirin alerjisi olup olmadığı,kullanılan ilaçlar (doğum kontrol hapları,vb.),sigara kullanımı sorgulanır. Sigaranın yara iyileşmesini geciktireceği ve ince kırışıklıkları artıracağı hastaya söylenmelidir.
Peeling hangi amaçla yapılıyorsa ona uygun kimyasal peeling ajanı seçilir. Yüzeysel,orta ve derin soyucu etki gösteren seçenekler mevcuttur. Peeling işleminin derinliğini etkileyen faktörler;kullanılan ajanın derin,orta veya yüzeysel etkili olması,konsantrasyonu,uygulama sıklığı,deri bütünlüğü,daha önce yapılan ön tedaviler,derinin temizlenmesi,deri kalınlığı,deri eklerinin yoğunluğu olarak sayılabilir.

Peelinge Başlamadan Önce;
Kimyasal peelinge başlamadan önce hastanın peeling yapılacak bölgesi kir ve yağlardan arındırmak için temizlenir. Daha sonra uygulanacak olan ajan bölgeye uygulanır. Uygulama esnasında hasta seçilen ajana bağlı olarak uygulama yerinde yanma hissedebilir. Bir süre sonra ajan etkisizleştirilir,peeling sonrası nemlendirici krem ve üzerine güneşten koruyucu uygulanır. İşlemden sonra hastanın yüzünde hafif bir kızarıklık olabilir. Daha sonra deride soyulmalar ve küçük kabuklanmalar oluşabilir. Bu kabuklar koparılmamalı ve düzenli olarak nemlendirici uygulanmalıdır. Peeling işleminden sonra hastanın mutlaka güneşten korunması gereklidir. Aksi takdirde istenmeyen lekeler oluşabilir.

Kimyasal peeling hangi durumlarda yapılmamalıdır?

 • Ciddi psikolojik rahatsızlıkları olanlarda ve gerçekçi olmayan beklentileri olanlarda
 • Genel sağlık durumu ve beslenme durumu iyi olmayan kişilerde
 • Son 6 ay içinde “izotretinoin”tedavisi alanlarda
 • Yüzde sağlam pilosebase (kıl-yağ bezi) ünitelerin olmaması durumunda
 • Aktif enfeksiyon veya açık yaraları olanlarda
 • Son 3-12 ay içerisinde geçirilmiş orta-derin veya derin peeling uygulamaları olması durumunda
 • Yakın zamanlarda yüz ameliyatı geçirenlerde
 • Anormal skar (nedbe dokusu) oluşumu ve geç yara iyileşmesi öyküsü olanlarda
 • Uygulama yapılacak bölgeye radyoterapi uygulanmış kişilerde
 • Rozase,seboreik dermatit,atopik dermatit,psoriazis,vitiligo gibi bazı deri hastalıkları veya aktif retinoid dermatiti olanlarda
 • Koyu ten rengi olan kişilerde (Fitzpatrick deri tipi IV,V,VI)

Prof. Dr. Serap Utaş

Total
0
Shares
Related Posts

Zayıf Kalmanın Sırrı Ne?

Kimimiz gün boyunca yarı aç dolaşırken, kimileri hiç diyet yapmadıkları halde uzun yıllar formlarını koruyabiliyor. Üstelik zora zahmete girmeden!

Güneş Koruyucular ve Etkileri

Yazın yaklaştığı bugünlerde, dün de bahsedildiği gibi, cildimizi güneşten korumanın en vazgeçilmez yollarından biri güneş koruyucu kremlerdir.
Total
0
Share