KOAH Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda da ileride astım, KOAH ve diğer solunum yolu hastalıklarına yakalanma “olasılığı artmıştır.

Hastalığın nedenleri

Kronik obstruktif akciğer hastalığının en önemli nedeni sigara kullanımıdır. Hastalığın diğer nedenlerini mesleki toz,duman ve gazların solunması,bazı genetik hastalıklar ve hava kirliliği oluşturmaktadır. Maden ve metal işçiliği,ulaşım sektörü,odun ve kağıt imalatında çalışma,çimento,tahıl ve tekstil işçiliği KOAH riskinin yüksek olduğu meslekler arasında yer alır.

Sigara kullanımı bu hastalığın gelişmesine neden olan en’ önemli etkendir. Ülkemizde "erişkinlerin yarısına yakmı sigara içmektedir.

Hastalığın gelişimi içilen sigaranm günlük sayısı ve süresi ile ilişkilidir. Mesleki olarak zararlı duman ve tozlara maruz kalan kişiler aynı zamanda sigara kullanıyorlarsa bu hastalığa yakalanma riskleri daha fazladır. Diğer önemli ve kesin risk faktörü alfa 1 an ti tr ipsin yetersizliğidir,ancak bu yetersizliğin KOAH geliştirme oranı %10’dan azdır.

Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda da ileride astım,KOAH ve diğer solunum yolu hastalıklarına yakalanma "olasılığı artmıştır.

Evlerde ısınma ve yemek pişirme amacıyla kullanılan çeşitli bitkisel ve hayvansal kaynaklı yakıtlar,özellikle de kırsal kesimde kullanılan tezek,KOAH’a neden olabilmektedir. Dış atmosferde duman,kül,amonyum sülfat gibi solid partiküller ile sülfür,nitrojenoksit,CO,hidrokarbonlar,fotokimyasal oksidanlar gibi gazlar ve radyoaktivite hava kirliliğinden sorumludur.

Dr. Uygar cenik Golabi

Total
0
Shares
Related Posts

Boyunda Sinir Sıkışmasının Nedenleri

Boyundaki bir diskin yırtılarak fıtıklaşması, boyundaki eklemlerde oluşabilecek kireçlenme gibi bozukluklar veya darbe gibi diğer yaralanmalar sinirlere bası yaparak hasara yol açabilirler.
Total
0
Share