Her 10 Kişiden 3’ünün Ruh Sağlığı Bozuk!

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı çarpıcı veriler paylaştı.

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı çarpıcı veriler paylaştı.

Ülkemizde her yıl insanların yüzde 30’u ruhsal bozukluk geçirirken 100 bin kişiye düşen psikiyatrist doktor sayısı sadece 2. Bu rakam Avrupa standartlarının oldukça altında.

Dünya genelinde her yıl insanların yaklaşık yüzde 30’u ruhsal bir bozukluk geçiriyor. Birçok insanın yaşamının bir döneminde yaşayabildiği depresyon başta olmak üzere şizofreni,alkol ve madde kullanım bozuklukları da kalp,kanser ve inme gibi tıbbi hastalıklardan çok daha fazla yeti yitimine yol açıyor.

Uzmanlar,bireysel ve toplum sağlığının korunması için ruhsal bozukluk yaşayan kişilerin tedaviye ulaşmasının çok önemli olduğunu,bunun için hekim ve ilgili diğer sağlık personeli ile yatak sayısının yeterli olması gerektiğini vurguluyor.

Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Doğan Yeşilbursa,10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,bu yılki temanın “En iyi yatırım ruh sağlığına yatırım”olarak belirlendiğini söyledi.

Depresyon,şizofreni,alkol ve madde kullanım bozuklukları gibi ruhsal hastalıkların,kalp hastalıkları,kanser ve inme gibi diğer tıbbi hastalıklardan çok daha fazla yeti yitimine yol açtığına dikkati çeken Yeşilbursa,“Bedensel hastalıkların oluşumu ve seyri üzerine olan etkileri göz önüne alındığında ruhsal hastalıklara bağlı kayıpların dünya ekonomisindeki payının daha yüksek olduğu düşünülebilir”dedi.

Yeşilbursa,“her yıl dünyadaki insanların yüzde 30’una yakınının ruhsal bir bozukluk geçirdiğini”belirterek,“Bu insanların özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşayan üçte ikisi sağlık hizmetlerindeki eksikler nedeniyle hiçbir yardım kurumuna ulaşamıyor ya da yetersiz tedavi alıyor”dedi.

Kaynak:AA

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share