Kolon Kanserinde Erken Tanının Önemi

Kolon kanseri, erken tanıyla önlenebilir.

Hayat Tarzı Değişiklikleri % 60 Kolon Kanseri Riskini Azaltır
Kolon kanseri,erken tanıyla önlenebilir. Belirtilerin ciddiye alınması,rutin kontrollerin ihmal edilmemesi ve gerekli hayat tarzı değişiklikleriyle kolon kanseri riskinin yüzde 60 oranında azalmaktadır. Yapılan açıklamaya göre,"Kolon Kanseri Survivorları "olarak bir araya gelen İstanbul Onkoloji Enstitüsü profesörleri,düzenledikleri basın toplantısında,kolon kanserinin erken tanı sayesinde önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirttiler. Prof . Dr. Aykan,ABD ‘ de "Kolonumu Tara "bilinçlendirme kampanyası ile yılda 35 bin kişinin kolon kanserinden kurtarıldığını kaydederek,kolon kanserinin karın ağrısı,halsizlik,kansızlık,kabızlık,ishal gibi belirtilerinin sıklıkla başka hastalıklarla karıştırıldığını,hastaların doktora başvurmada geç kaldığını ifade etti. "

Farkındalık Hayat Kurtarır
Farkındalık artışı,tedavi başarısını da beraberinde getiriyor . Belirtilerin ciddiye alınması,rutin kontrollerin ihmal edilmemesi ve gerekli hayat tarzı değişiklikleri ile kolon kanseri riski yüzde 60 oranında azaltmaktadır. En önemli tanı yöntemi olan kolonoskopinin artık çok daha kolay yapılmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde laparoskopik ve robotik cerrahi uygulamalarının yaygınlaşmaya başlamasıyla,eskinin açık ameliyatlarının yerini giderek laparoskopik ameliyatların almaya başlamıştır. Kolon kanserinde hayat kurtarıcı tedavinin erken evrede gerçekleştirilen cerrahi girişim olduğuna dikkati çekmiştir.

Kalori Kısıtlamasının ve Bol Egzersizi İhmal Etmeyin

Obezite,diyabet ve metabolik sendromun kolon kanseri ile bağlantılı hastalıklar olarak görülmektedir. Kalori kısıtlamasının ve bol egzersizin ihmal edilmemesinin büyük önem taşmaktadır. Prof. Dr. Oktar Asoğlu da kolon kanseri ve rektum kanserinin yüzde 90 poliplerle geliştiğini kaydederek,şöyle devam etti:"Öncelikle dışkıda gizli kan bakılmasını tavsiye ediyoruz ama mutlaka risk taşıyan bir hasta ise kolonoskopi istiyoruz. Hastalar bundan korkuyor. Çok hızlı,kolay ve uyutarak yapıyoruz. Kolon kanseri ve rektum kanseri yüzde 90 poliplerle gelişiyor. 50 yaşın üstünde yüzde 50 polip olabiliyor. Kolonoskopi ile polip aşamasında yakalanırsa polip alınıyor ve hastalık tamamen yok edilmiş oluyor. Eğer hastalık sonradan fark edilirse bile mevcut kemoterapi,radyoterapi ve cerrahi imkanlarımızla ki,Türkiye olarak dünyada çok çok iyiyiz bu konuda,hastalığı tedavi edebiliyoruz. "

Prof. Dr. Faruk Aykan

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share