Korkmadan Gülümsemek Sizin Elinizde

Görünen diş tellerinin yerini kişiye özel tasarlanan ve dişlerin iç yüzeyine takılan altın alaşımlı teller alıyor.

Incognito tedavisi ile diş telleri görünmez oluyor!
Bu yönteme genel olarak ‘Lingual ortodontik tedavi yöntemi’deniyor. Prensip olarak tedavi aynı olsa da kullanılan materyallerde farklılıklar bulunuyor. Teller ve braketler dişlerin dil tarafındaki iç yüzeylerine yerleştiriliyor. Bu nedenle de dışarıdan görünmüyor. Sadece hasta oturur pozisyonda duruyorsa ve ağzını çok fazla açarsa,ayakta duran biri yukarıdan baktığında alt çenedeki braketlerin bir kısmını görebiliyor. Incognito’da her bir dişe,yüksek altın alaşımlı metaller yerleştiriliyor. Bunlar kişiye özel,hastanın ağzına,çene yapısına ve dişlerine göre üretiliyor. Özel olarak üretildiği için de braket ve diş arasındaki uyum oldukça düzgün oluyor.

Kimlere uygulanabiliyor?
Bu yöntem daimi dişlenmesini tamamlamış,yani 13-14 yaşlarından itibaren her türlü ortodontik tedavi ihtiyacı duyan hastada kullanılabiliyor. Estetiğe ek olarak alt ve üst çene dişlerinin birbirleriyle konumsal ve fonksiyonel ilişkileri bozuksa yine "Incognito Yöntemi" uygulanabiliyor.

Tedavi ne kadar sürüyor?
Basit ortodontik tedavi 6-8 ay,daha ileri kompleks tedaviler ise 1-1.5 yıl sürüyor. Rutin olarak yumuşak tellerle başlanıyor,bu nedenle 4-5 haftalık periyotlarla hastanın hekimini ziyaret etmesi gerekiyor. Hasta kontrole geldiğinde bir üst sınıfa yani daha sert tele geçiliyor ve dişler teller üzerinde kaydırılıyor. Bu sistemde her bir çenede 5 tel kullanılıyor. Kontroller kimi zaman iki aylık periyotlarda olabiliyor.

Yöntemin avantajları nelerdir?

  • Antialerjik özellik taşıyor:Çoğunluğu altın olmak üzere,değerli metal alaşımlardan üretilen Incognito sistemi antialerjik özellik taşıyor. Altın,diş hekimliğinde kullanılan en vücut dostu,en uyumlu materyal olarak kabul ediliyor.
  • Teller ve braketler görünmüyor:Teller ve braketler dışarıdan görünmediği için hasta tedavi sırasında bunun konforunu yaşıyor.
  • Tedavinin başarısını artırıyor,süresini kısaltıyor:Mükemmel diş-braket uyumu hastaya bu tür mevcut alternatif sistemler göz önüne alındığında maksimum konfor sağlıyor.
  • Hasta tedavi sonucunu hemen görebiliyor:Hasta tedavi sonucunu görmek için,dıştan olan sistemlerdeki gibi tellerin tamamen çıkmasını beklemiyor. Bu durum göz önüne alındığında,tedavi süresi önemini yitiriyor. Tedavi sürerken gerçekleşen düzelmeler hastanın gülümsemesine anında yansıyor.
  • Estetik görünmeyen sonuçlar maskeleniyor:Ortodontik tedavi sırasında hasta diş bakımına özen göstermezse,dişlerde çürük başlangıçları ve minede beyaz renklenmeler oluşabiliyor. Hastanın bakım eksikliğinden doğacak olan bu istenmeyen etki gerçekleşse bile,Incognito sisteminde teller iç tarafta bulunan mine yüzeyinde kalacağı için,tedavi sonrası estetik olarak hoş görünmeyen bu sonuçlar maskelenebiliyor.

Diş teli tedavisi hiç bu kadar konforlu olmamıştı!
Braket,her bir dişin ilgili yüzeyinin anatomik yapısına göre üretildiği için bir başka hastada veya dişte kullanılamıyor. Ağızdaki mesafenin dar olmasından dolayı mümkün olduğunca ince,uyumlu ve küçük aparatlar kullanmak gerekiyor. Eski tipte,standart fabrikasyon lingual aparatlar kullanıldığında diş ile braket arasındaki uyum ve yapıştırma,bol miktarda dolgu maddesiyle sağlanıyordu. Bu yöntemde ise braketler hemen hemen hiç aralık kalmadan diş yüzeyine oturuyor,dilin hareket alanı artıyor. Kişiye özel olduğu için daha yüksek tedavi kalitesi elde ediliyor.

Temizliğinde nelere dikkat etmek gerekiyor?
Dişleri fırçalarken normal diş fırçası kullanılabiliyor. Ayrıca ağız duşu denilen aparatların da en azından gece yatmadan önce kullanılması gerekiyor. Diş ipi kullanması da tavsiye ediliyor. Ek temizliklerse rutin kontrollerde hekim tarafından yapılıyor.

Ortodontist Uzm. Dt. Elif Gündüz

Total
0
Shares
Related Posts

Vitaminler

A Vitamini, B1, B2, B3 Vitamini, C Vitamini, D Vitamini ...
Total
0
Share