Korkmadan Güzel Gülüşler İçin

Güzel dişlere ve dolayısıyla güzel gülüşlere sahip olmanın en büyük sırrı için okuyunuz.

Güzel dişlere ve dolayısıyla güzel gülüşlere sahip olmanın en büyük sırrı çürük dişlerden uzak durmak. Aslında bu hiç de zor değil. Diş çürümelerine yolaçan faktörleri bilip bunlar karşı tedbir almak yeterli. Diş çürümelerinin en önemli nedenlerinden birisi,dişlerin arasında kalan yemek artıkları. Bu nedenle haftada en az üç kere dişipi kullanın. Bir şey içtikten ya da yedikten sonra engeç yarım saat sonra ağzınızı suyla çalkalayın. Günde 2 kez diş fırçalama alışkanlığınız olsa bile özellikle şekerli besinler yedikten sonra bu işlemi aksatmamak gerekiyor.

Ayrıca kolalı içeceklerden de uzak durmalısınız. Kırmızı şarap ve kahveye gelince… Her ikisinin de izleri ağızdan ve dişlerden kolay kolay silinmediği için fırçalamak da çok fazla çözüm sunmuyor. Dolayısıyla mümkün olduğu kadar az tüketmekte yarar var. Ve en büyük düşmanlardan biri de tabi ki sigara. Dişlerinizin sararmasına,dişeti problemlerinin artmasına ve çirkin bir görüntüye yol açıyor. Sigara,ağız içi ısısının artmasıyla diş eti problemlerine de neden oluyor. Dolayısıyla bu alışkanlıktan kurtulmak gerekiyor.

Sağlıklı dişler için

  • Dişlerinizi günde en az iki kez,mümkünse üç kez dikkatli bir şekilde fırçalayın.
  • Hekim tavsiyesi ile aldığınız diş fırçası ve diş macununu 3 aylık periotlarla yenileyin.
  • İyi bir fırçalamanın süresinin 3-4 dakika olduğunu unutmayın.
  • Dairesel hareketler uygulayarak alt ve üst dişlerin ön ve arka yüzeylerini iyice temizleyin.
  • Diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi gibi yardımcı ürünler kullanın.
  • 6 ayda bir diş hekiminize kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.

Dr. Erhan Aydınlar

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Dental Muayene

Düzenli dental muayeneleri önleyici sağlık bakımının önemli parçalarından biridir. Dental muayene sırasında dişçi veya hijyenist dişlerinizi temizler ve dişeti inflamasyonu veya kemik kaybını belirler.
Read More

Diş Telleri Neden Kullanılır?

Diş telleri, ortodontistlerin sıkışık ya da çarpışık diş veya çeneleri düzeltmek için kullandıkları tel bazlı teçhizatlardır. Bunlara ihtiyaç duyan kişilerin çoğu erken gençlik yıllarında taktırır. Fakat yetişkinler de diş tellerinden faydalanabilir.
Total
0
Share