Lazer İle Katarakt Tedavisi Olur Mu?

Göz hastalıkları ile ilgili yanlış bilgiler beraberinde mağduriyeti de getirir. En doğru adım, alanında uzman bir hekime danışmaktır. Kişinin hiçbir şikayeti olmasa dahi yılda en az 1 kere göz muayenesi olması gerekir.

Göz hastalıkları ve tedavisi hakkında toplumda yerleşmiş birçok düşünce vardır ve bunların çoğu doğruluktan uzaktır. Bilinen yanlışları değiştirmenin en iyi yolu bilimsel doğrulukları kanıtlanmış temel bilgileri paylaşmaktır

Göz hastalıkları ve göz ile ilgili kalıplaşmış yanlış inanışlar ve doğruları…

Miyop –Hipermetrop:Miyop,uzaktan gelen ışınların gözün sarı noktasının önünde odaklaşmasıdır. Hipermetrop ise uzaktan gelen ışınların gözün sarı noktasının arkasında odaklaşmasıdır. Bu tanımlar uzağı görmemek veya yakını görmemek şeklinde tanımlanamaz.

Gözün çizilmesi ( laser): Gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmak için 20 yaş üzerinde yapılan laser tedavisi gözü çizmez. Yalnızca belli bir kalınlıktaki kornea dokusunu buharlaştırarak ortadan kaldırır.

Laser ile katarakt cerrahisi:Böyle bir cerrahi müdahale yoktur.

Laser ile şaşılık tedavisi:Böyle bir tedavi yoktur

İyi görmek göz sağlığının garantisidir: Bu inanış doğru değildir. Glokom hastaları bu yanlış inanışa örnek olarak gösterilebilir. Glokom(göz tansiyonu) hastaları hastalığın son aşamasına kadar iyi görebilirler,görme sonradan azalmaya başlar ki bu aşamada geri dönüşü söz konusu olmaz.

Glokomda(göz tansiyonu) sınır:Glokom yalnızca rakamsal değerin ifadesi ile tanımlanmamaktadır. Önemli olan bir nokta da görme sinirinin durumudur. Rakamsal değeri normal olarak bilinen değerlerde olmasına rağmen glokom olan kişiler de vardır. Bu nedenle sınır tanımlaması her zaman büyük yanılgıları ortaya çıkarır.

Tv ve bilgisayar gözü bozar:Bu inanış da doğru değildir. Yalnızca,ışığa bakılmasına bağlı olarak göz yüzeyindeki gözyaşında kuruma olacağı için yanma,batma,kızarma ve refleks sulanma olur.

Katarakt cerrahisi görmeyi olduğu gibi eski haline getirir:Görmenin iyi olabilmesi için retina tabakasının sağlıklı,kişinin görme potansiyelinin iyi olması lazımdır. Göz dibi hastalıklarında ve tembel gözlerde görme artışı olmayabilir.

Lens göz için zararlıdır:Bu yanlış bir inanıştır. Uygun yere uygun lens takılması hiçbir zaman zararlı değildir.

Uyku bozukluklarında göz hastalığının yeri:Uyku bozuklukları kesinlikle bir göz hastalığı değildir. Uyku beyinsel bir fonksiyondur ve gözler yalnızca olaya katılır.

Göz hastalıkları ile ilgili yanlış bilgiler beraberinde mağduriyeti de getirir. En doğru adım,alanında uzman bir hekime danışmaktır. Kişinin hiçbir şikayeti olmasa dahi yılda en az 1 kere göz muayenesi olması gerekir.

Prof. Dr. Haluk Ertürk

Total
0
Shares
Related Posts

Cinsel Check-Up Yaşı Erkekte 1 Genç Kızda 13

Ergenlik döneminde cinsel muayeneye pek önem verilmiyor. Oysa uzmanlar, herhangi bir sorun olmasa da her genç kızın 13-15 yaş arası, erkeğin ise doğar doğmaz muayene olması gerektiğini söylüyor

Fıtık Cinsel Hayatı Olumsuz Etkiliyor!

Karın bölgesinde oluşan fıtıkların en sık görülen türü olan kasık fıtığı ağrı oluşturarak günlük aktiviteleri sınırlamasının yanı sıra cinsel yaşamı da olumsuz etkileyebiliyor. Örneğin, cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açmak gibi!
Total
0
Share