Maçlarda Daha Fazla mı İnsan Ölüyor?

Maçlar mı sınavlar mı daha çok kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor?

Samsun’da Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) gireceği sabah kalp krizi geçiren 17 yaşındaki Damla Orhan hayatını kaybetti. Ondokuz Mayıs Lisesi son sınıf öğrencisi olan Damla Orhan,sabah saatlerinde evinde aniden rahatsızlandı. Ambulansla Gazi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Orhan’ın,kalp krizi geçirdiği belirlendi. Damla Orhan,tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. İlkadım ilçesi Ticaret Lisesi’nde sınava gireceği öğrenilen Damla Orhan’ın vefatı,yakınlarını gözyaşına boğdu. Acılı aileye başsağlığı diliyorum. Ancak haberin "Sınav yine can aldı"biçiminde verilmiş olması çok üzücü bir konu. Kolaycılıkla karışık popülizm içeren bir başlık olmuş. Bu çerçevede haber geniş yankı buldu. Toplumsal öfkeler yine sınav sistemine yöneltildi ve sınavları linç eden tepkiler ortaya çıkarılmış oldu.

Fizyolojik durumları tek nedene bağlayarak açıklamaya çalışan yaklaşımlar çoktan yürürlülükten kalkmasına rağmen bizde bazen hala geçerliliğini sürdürüyor . Eğer bu kızımızı sınav öldürdü diyeceksek nisan ayındaki diğer kalp krizi vakalarını nasıl açıklayabiliriz?

 • Adana’da sürücüsü kalp krizi geçiren minibüs uçuruma düştü. Olayda,5 kişi yaşamını yitirdi. 14 kişi de yaralandı. (Minibüs öldürdü)
 • Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu kalp krizi geçirdi. (Siyaset kalp krizi geçirtiyor)
 • İzmir’in Bayraklı ilçesinde,okulda tören sırasına bıraktığı kızının yanında kalp krizi geçiren anne hayatını kaybetti. (Okuldaki tören öldürdü)
 • ‘Ümit Usta’ olarak tanınan ünlü aşçı Ümit Ömer Sevinç,geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti . (Aşçılık öldürüyor)
 • Galatasaray – Fenerbahçe maçını izleyen 25 yaşındaki Fatih Çalışkan,derbi heyecanına daha fazla dayanamadı ve kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu . (Futbol izlemek öldürüyor)
 • Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı Edirne Bölge Müdürlüğü’nde görevi başında kalp krizi geçiren güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. (TÜİK öldürüyor)
 • Sivas Belediyesi’nde çalışan 47 yaşındaki Hakan Tekeç,ikindi namazını kılmak için gittiği camide geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. (İbadet öldürüyor !)
 • Evlilik hazırlığı yapan ve akşam evlilik öncesi söz kesileceği öğrenilen Ali Ateş geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. (Söz stresi öldürüyor)
 • Sivas’ta 18 yaşındaki lise öğrencisi,taraftarı olduğu Galatasaray’ın Trabzonspor ile önceki gün yaptığı maçı radyodan dinlerken,geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. (Futbol öldürüyor- 2)
 • Kütahya’da ormanlık alandan kozalak toplarken kalp krizi geçiren şahıs,hayatını kaybetti. (Katil kozalaklar iş başında)
 • Hendek’te Zabıta Komiseri Yusuf Dolaş bahçede çalıştığı esnada kalp krizi geçirdi. (?)
 • Zonguldak’ta kalp krizi sonucu hayatını kaybeden maden işçisi defnedildi. (Maden öldürüyor)
 • Kocaeli ‘de Galatasaray-Fenerbahçe maçını kıraathanede arkadaşlarıyla izleyen Galatasaray taraftarı 55 yaşındaki Vedat Gerekmen’in kalbi maça dayanmadı. (Futbol öldürüyor – 3)
 • Muğla’nın Ortaca ilçesinde oturan ve Fenerbahçe ile Beşiktaş maçını izleyen Galatasaray taraftarı 42 yaşındaki Mustafa Ertuğrul,kalp krizi geçirip yaşamını yitirdi. (Futbol öldürüyor – 4)

Tüm bu vakaları inceleyince geçtiğimiz günlerde futbolun ülkemizde daha fazla kalp krizinden ölüme neden olduğu görülmesine karşın hiç kimse futbolu kaldıralım diye uğraşmıyor. Ya da gösteriler yapılmıyor. Yetkililer harekete geçmiyor. Oysa baştaki bakış açısıyla baktığınızda skor;futbol 4,sınavlar 1 değil mi?

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share