Enzim Peeling’in Başarı Oranı % 90-95

Enzim Peeling, hem cilt lekelerini yok etmek hem de cilt gençleştirmek için kullanılıyor.

Enzim Peeling ile Lekelerle Vedalaşın
Yıllar geride kalırken ciltte bıraktığı izler,çevre koşulları ve ağırlıklı olarak güneş lekeleri,bir süre sonra başta kadınlar olmak üzere pek çok kişiyi rahatsız ediyor. Sonrasında ise bu izlerden kurtulmanın çareleri aranıyor. Bunlardan biri de Enzim Peeling yöntemi…Birden fazla sayıda farklı etken madde ve peeling yapıcı ajan içeren bir peeling yöntemi olan Enzim Peeling,hem cilt lekelerini yok etmek hem de cilt gençleştirmek için kullanılıyor. Ciltte leke oluşumuna neden olan pigmentin (melanin) azaltılarak cildin renginin açıldığı Enzim Peeling yöntemiyle,lekelerin giderilmesinde diğer kimyasal peelinglere göre daha etkili sonuç alınıyor. Başarı oranı yüzde 90-95 olan Enzim Peeling hakkında merak edilenler.

Hangi Lekeleri Gideriyor?
Yaşlılık lekesi olarak bilinen lentigo,güneş lekesi,gebelik lekesi olarak bilinen melazma ve akne izleri olmak üzere birçok iz Enzim Peeling ile tedavi edilebiliyor. En sık yüz,boyun,dekolte bölgesi,sırt ve el üzerine olmakla birlikte yöntem,vücudun leke bulunan tüm bölgelerinde uygulanabiliyor.

Nasıl Etki Ediyor?
Cilt lekeleri,derinin rengini oluşturan pigment miktarının aşırı artmasından kaynaklanıyor. Enzim Peeling,ciltte pigment oluşmasını sağlayan “tirozinaz”adlı enzimi baskılıyor. Bu sayede lekeli bölgelerde pigment oluşumu azalıyor ve cilt rengi açılıyor.

Lekeler Ne Zaman Kayboluyor?
Enzim Peeling,maske uygulaması ve devam kremi kullanımı olmak üzere iki adımda gerçekleştiriliyor. Birinci aşama doktor tarafından uygulanıyor. Cilt önce özel bir solüsyonla temizleniyor,ardından leke giderici etkisi olan ve birden fazla aktif madde içeren özel bir maske,lekeli bölgelerden başlayarak tüm yüze sürülüyor. Bu özel maske 8-10 saat ciltte bekletildikten sonra,suyla yıkanarak çıkartılıyor. İkinci aşama ise hasta tarafından gerçekleştiriliyor. Bu kez de yine çok güçlü leke açıcı aktif maddeler içeren bir krem,hasta tarafından 2-3 ay boyunca günde 1-3 kez kullanılıyor. Genellikle uygulamadan bir hafta sonra lekelerde açılma başlıyor ve 4-6 hafta içinde de lekeler kayboluyor. Leke ne kadar koyu ise yok olması da o kadar uzun sürüyor.

Kimlere Uygulanamıyor?

Enzim Peeling’in içeriğindeki herhangi bir maddeye aşırı duyarlılığı olanlara,aktif uçuk virüsü taşıyanlara,gebelik ve emzirme dönemindekilere,uygulamadan önceki 15 gün içinde aynı bölgeye lazer ya da peeling yaptıran kişilere Enzim Peeling yapılması uygun bulunmuyor.

Kimyasal Peeling’den Farkı Ne?

Bilinen kimyasal peelingler derinin hasar görmüş üst tabakasını soyarak etki ediyor. Enzim Peeling’in ise soyucu etkisi yok denecek kadar az. Bu nedenle uygulamanın yapıldığı gün kişi günlük yaşantısına ve sosyal aktivitelerine dönebiliyor. Her cilt tipine,her mevsim uygulanabiliyor.

Uygulamadan Sonra Ciltte Ne Tür Değişiklikler Görülüyor?
Enzim Peeling’in ardından ciltte ilk 1-2 gün kızarıklık görülüyor. Kızarıklık,cildi hassas olan hastalarda 4-5 gün devam edebiliyor. Bazı hastalarda ise kızarıklık geçtikten sonra ciltte hafif kuruluk ve pullanma görülebiliyor. Ancak bu sorunlar yoğun nemlendirici krem kullanımı ile 5-7 gün içinde düzeliyor.

4 Mevsim Güneşten Korunmak Şart
Lekelerin tekrar etmesini ve yenilerinin oluşmasını engellemek için unutulmaması gereken en önemli şey,hayat boyu güneşten korunmak…Bunu sağlamak içinse düzenli olarak güneş ışınlarından koruyucu krem kullanmak,yaz aylarında şapka ve gözlük takmak,10.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekiyor. Bu lekeler ayrıca hamile ve doğum kontrol hapı kullananlarda daha kolay gelişiyor,bazı hormonal bozukluklar da ciltte leke oluşumunu artırabiliyor. Kullanılan kozmetik ürünlerin bir kısmı da leke oluşumunda rol oynayabiliyor. “Cildin parlaklık ve gerginliğini artıran Enzim Peeling,ciltteki kalınlaşma ve kabalaşmayı düzelterek,gözenekleri sıkılaştırıyor. Ayrıca ince kırışıklıkları da belirgin ölçüde hafifletiyor.”
DİKKAT! Enzim Peeling uygulamasından sonra en az iki hafta deri soyucu etken madde içeren kremlerin kullanılmaması,peeling ya da lazer gibi işlemlerin yaptırılmaması gerekiyor.

Enzim Peeling Hakkında Daha Fazlası

Doç. Dr. Yasemin Saray

Total
0
Shares
Related Posts

Hipertansiyonda Beslenme tedavisi

Beden ağırlığı istenen düzeye indirilmelidir. Özellikle ailede HT öyküsü olanların mutlaka beden kitle indekslerinin 20-25 arasında olması gerekir...
Total
0
Share