Meme Kanseri Testleri ve Teşhisi

Meme kanseri tanısı
Meme kanseri tanısı için kullanılan testler ve uygulamalar şunları içerir:

Meme muayenesi. Doktorunuz göğsünüzdeki yumruları veya diğer anormallikleri tespit edebilmek için sizi kontrol edecektir. Büyük olasılıkla kollarınızı başınızın üstünde olmak üzere, değişen konumlarda ve pozisyonlarda göğüslerinizi kontrol edecektir.

Mamografi. Mamografi meme muayenesinde küçük anomaliliklerin saptanması niyetiyle çekilen bir meme röntgeni filmidir. Bu tarama sırasında doktorunuz bir anormallik tespit ederse size bir tanı mamografisi tavsiye edebilir.

Meme ultrasonografisi. Ultrason vücudumuzdaki derin yapıların görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan bir yöntemdir. Doktorunuz memenizde bir anormallik, sıvı dolu bir kist ya da iyi huylu veya kötü huylu bir örneği belirlemek için ultrason önerebilir. Meme ultrasonunda katı bir kitle tespit edilirse doku örneği alınması için radyolojik biyopsi size yardımcı olabilir.

Meme Hücre Örneği Testi İçin Biyopsi. Biyopsi şüpheli meme hücre örneğinin kanserli olup olmadığını tespit etmek için kullanılan bir uygulamadır. Memeden alınan numune test edilmesi için laboratuvara gönderilir. Doku, meme kanserinin derecesini veya hücre türünü belirlemek için analiz edilir. Şüpheli bulguların el muayenesi ile saptanamadığı durumlarda, iğne biyopsisinin radyoloji kliniğinde, görüntüleme yöntemleri rehberliğinde yapılması uygun görülüyor. İşlem sonrası bulgular, iyi huylu, şüpheli (atipik) ya da kötü huylu olarak rapor ediliyor.

Manyetik rezonans görüntüleme

Manyetik Rezonans yani kısaltması MR olan bu uygulama, radyofrekans dalgaları yoluyla oluşturulan görüntülere verilen addır. MR radyasyon içermez. Bilhassa yumuşak dokularda görüntü oluşturma tekniği olarak tarif etmek mümkün. Radyasyon içermeyen bir teknik olan MR’la özellikle yumuşak dokuların bulgulanmasında epey iyi sonuçlar verebiliyor. Bu test hastanın damarına (kol) incecik bir kateter yerleştirilerek ve görüntülenme esnasında bu kateterin içinden kontrast madde denilen, alerjen oluşturma durumu çok düşük bir ilaç enjekte ediliyor.

Diğer meme kanseri test ve teşhisleri

  • Kan tam sayımı gibi kan testleri
  • Göğüs Röntgeni
  • Meme MR
  • Kemik taraması
  • Bilgisayarlı tomografi (BT)
  • Pozitron emisyon tomografisi (PET)  taraması

Her kadının bu test ve prosedürleri bilmesi ve doktoruna danışması gerekir. Bu koşullarda size uygun test ve seçenekleri doktorunuz sizin için belirleyecektir.

Total
0
Shares
Related Posts

Meme Kanseri Nedir?

Kanser türleri arasında Meme kanseri, meme hücrelerinde başlar. Meme kanserinin çeşitli türleri vardır, ama süt kanallarında oluşmuşlarsa ductal…
Total
0
Share