Meme Kanseri Sonrası Estetik Operasyonun Zamanlaması

Kanser sonrası meme ameliyatlarında hangi yöntemin uygulanacağına karar verebilmesi için hastaya, yöntemlerin her yönüyle anlatılması gerekiyor.

Kemoterapi ve radyoterapiden önce mi,sonra mı?

Kanser sonrası meme ameliyatlarında hangi yöntemin uygulanacağına karar verebilmesi için hastaya,yöntemlerin her yönüyle anlatılması gerekiyor. Birçok hasta memesi alındıktan sonra 8-9 saat sürecek bir ameliyata katlanmak istemiyor. Aslında bu iki ameliyatı bir arada yapmak da mümkün. Bu ameliyattan sonra hastanın radyoterapi alması gerekebiliyor. Ancak ışının yeni yapılan meme üzerinde nasıl bir etkisi olacağı ise kesin olarak saptanamıyor. Işınlar meme dokusunun küçülüp kasılmasına neden olabiliyor. Bu nedenle uzmanlar,ameliyattan sonra,gerekiyorsa kemoterapi ve radyoterapinin tamamlanmasını takiben plastik cerrahla görüşülmesi uygun olacaktır.

Kök hücre çalışmaları sürüyor
Avrupa’da meme ameliyatları için kök hücre çalışmaları başladı. Hastanın kendi kök hücresinden yeni bir model üretmek üzere birçok araştırma yapılıyor. Araştırmacılar,hastanın kendi yağ dokusundan elde ettikleri kök hücrelerle meme üretmeye çalışıyor.

Meme başı estetiği
Meme başında ortaya çıkan görüntü değişikliği dövme yapılarak giderilebiliyor. Ya da karşı meme başı büyükse oradan ince halkalar çıkarılarak diğer memeye uygulanabiliyor.

SİGARA TİRYAKİLERİNİN TEDAVİSİ DAHA UZUN SÜRÜYOR!

Sigara,kanser tedavisi ardından yapılan estetik cerrahi işlemden sonra ortaya çıkan izlerin iyileşmesini geciktirebiliyor ya da yara izinin daha fazla görülmesine neden olabiliyor. Başka yerlerden doku getirilerek yapılan girişimlerde yeni dokunun meme bölgesinde tutunması da güç oluyor. Acıbadem Hayat Dergisinden alınmıştır.

Prof. Dr. Hilal Ünal

Total
0
Shares
Related Posts

Göğüs Muayenesi

Göğüs muayenesi kendi kendine yapılan bir gözlemdir. Muayene sırasında el ve gözleri kullanarak göğüslerin görünümü ve hissi gözlemlenir.
Total
0
Share