Meme Kanseriyle Başa Çıkma ve Destek Alma

Meme kanseri süreci zor olabilir. Gelecekle ilgili korkularınız, tedavi konusunda önemli kararlar almak zorunda kalabilirsiniz. Meme kanserini yaşayan veya yaşamış her kadın bu hastalıkla başa çıkmak için kendini hazırlamalıdır.

Size faydası olabilecek birkaç başlık ise şöyledir:

Meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenin. Bu hastalık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, meme kanserinin detaylarını öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız. Meme kanserinin tipini, evresini ve hormon reseptör durumunu araştırın. Kanser hastalığı hakkında ne kadar çok şey bilirseniz tedavinize karar verirken kendinizi o kadar da güvende hissedersiniz. Yine de bazı kadınlar meme kanserinin detaylarını bilmek istemeyebilirler. Onlar da bu durumun kendilerini nasıl hissettirdiğini doktorlarına anlatmalıdırlar.

Meme kanserini yaşayan ve yaşamış kadınlarla konuşun. Meme kanseri hakkında korkularınız varsa diğer kadınlarla konuşmak sizi daha iyi hissettirecektir. Bölgenizdeki destek gruplarını araştırın. Bu konuda yeni iletişim bilgileri geldikçe burada sizlerle paylaşacağız. DoktorSensin.com’daki meme kanseri forumlarında insanlarla konuşabilirsiniz.

Duygularınız ve hisleriniz hakkında konuşmak için birini bulun. İyi bir dinleyici, ihtiyacınız varsa dini bir kişi ya da bir danışmanla konuşmak, arkadaşlarınızdan ve ailenizden yakın olanlarla paylaşımda bulunmak size iyi hissettirebilir. Tüm bunlarla birlikte doktorunuzdan profesyonel bir danışman tavsiyesi alabilirsiniz.

Arkadaşlarınız ve ailenizle yakın olun. Arkadaşlarınız ve aileniz kanser tedavisi esnasında sizin için önemli bir destek kaynağı olacaktır. Durumunuzu anlatırken büyük ihtimalle yardım için birçok teklifler alacaksınız.

Eşinizle yakınlık kurun. Batı ve Ortadoğu kültürlerinde, kadın göğsü, kadınlık ve cinsellik ile ilişkilendirilir. Bu durumda meme kanserinin etkileri için eşinizle konuşmalısınız. Eğer güvensiz ve iyi hissetmiyorsanız bunu muhakkak eşinizle paylaşmalısınız.

Kendinize iyi bakın. Kanser tedavisi sırasında hayatınızdaki öncelikleri iyi belirlemelisiniz. Yeterli uykuyu uyumalı, gerekli meyve ve sebzeleri yemelisiniz. Size kendinizi iyi hissettirecek şeyleri okumalı, müzikleri dinlemeli, filmleri izlemelisiniz. İhtiyacınız olduğunda insanlardan yardım isteyin. Bu çaresiz ve zayıf olduğunuz anlamına gelmez. Büyük olasılıkla size iyi hissettirmek için insanlar ellerinden geleni yapacaktır.

Total
0
Shares
Related Posts

Mamogram

Mamogram göğüs kanseri taramasında kullanılan göğsün röntgen çekimidir. Erken evre göğüs kanseri teşhisinde ve göğüs kanseri ölümlerini azaltma konusunda önemli rol oynar.
Total
0
Share