Metabolizma Hızı Nasıl Ölçülür?

Gerçek metabolizma hızı oldukça zor karmaşık, vücudun oksijen tüketimi ile laboratuvar ortamda gerçekleştirilebilen yöntemlerle ölçülebilmektedir.

Metabolizma hızı nasıl ölçülür?

Gerçek metabolizma hızı oldukça zor karmaşık,vücudun oksijen tüketimi ile laboratuvar ortamda gerçekleştirilebilen yöntemlerle ölçülebilmektedir. Bu sebeple günlük yaşamda pek kullanılmaz,daha çok araştırmalarda kullanılır. Bunun yerine günlük yaşamda kullanılabilecek,sonuçlan bu ölçümlere oldukça yakın yöntemler ve formüller üretilmiştir.

Bunlardan en yaygın kullanılanı bıyoempedans yöntemi ile vücudun elektriksel direncinin değerlendirilmesidir. Metabolizma hızı vücuttaki yağdışı – ağırlıklı olarak da kas dokusunun miktarı ile yakın ilişkilidir. Su,kemik ve yağ dokusunun direnci farklı olduğu için vücuttan geçen küçük doz elektriksel akım sonucu elde edilen değerlere dayanarak,yaş,boy,kilo verilerini de içeren formüller yardımıyla vücut yağ oranı ve dolayısı ile yağdışı doku miktarı belirlenebilmektedır. İlerleyen teknoloji bu tip ölçümlerde her geçen gün daha gerçeğe yakın veriler elde edilmesini sağlamaktadır.

Doç. Dr. Rüştü Serter
Diyabet Kliniği Endokrinoloji

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share