Meyve ve Sebzenin Fazlası da Zararlıdır

Bir meyve veya sebzeyi gündelik hayatta normal olarak tüketebilirsiniz ancak sırf iyi gelecek diye abartılı tüketmek yanlıştır. Kolesterol yüksekliği belli derecelerin üzerine çıkınca belli yaşlarda, belli şartlarda kişilerin hayatını tehdit ediyor.

Bir meyve veya sebzeyi gündelik hayatta normal olarak tüketebilirsiniz ancak sırf iyi gelecek diye abartılı tüketmek yanlıştır. Kolesterol yüksekliği belli derecelerin üzerine çıkınca belli yaşlarda,belli şartlarda kişilerin hayatını tehdit ediyor,belki başını ağrıtmıyor,görmesinde bozukluk ya da midesinde bulantı yapmıyor ama kolesterol yüksekliği aylar,yıllar içinde damarlara hasar veriyor. Damar hücrelerinin fonksiyonlarını bozuyor,tehdit ediyor. Beyin,göz damarları,cinsel organ,böbrek,kalp damarlarında tıkanmaya yol açıyor.

Kolesterolü düşürmesi amacıyla üzüm çekirdeği ya da başka bitkilerin tüketilmesi zararlı olabilir.

AŞIRI MUZ YEMEK

Her gün aşın muz yerseniz kalbinizi durdurabilirsiniz. İlaçların da bir kısmı bitkisel kaynaklıdır,bir şeyi her gün ve tedavi edici maksat ile alıyorsanız o artık bir ilaç olur. Normal bir insan haftada 2-3 muz tüketebilir,ancak bunun üzerinde aşırı muz tüketimi kanda bazı mineralleri toksik (toksik) seviyelere çıkartabilir.

SARIMSAK TAKINTISI

Her gün sarımsak yerseniz tansiyon düşmesinden mağdur olursunuz. Bir meyve veya sebzeyi gündelik hayatta normal olarak tüketebilirsiniz,ancak sırf iyi gelecek diye abartılı tüketmek yanlıştır. Her gün doğal besin olarak arzu ediliyor ise 1-2 diş sarımsak tüketilebilir. Ancak bunu tedavi edici maksatla düzenli ve aşırı miktarlarda almak,yokuş aşağı giden direksiyonsuz bir araca benzer. Unutulmamalıdır ki her besinin faydaları vardır,ama yanlış kullanımlarının önemli yan etkileri vardır.

Prof. Dr. Sinan Dağdelen

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share