Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Aniden gelen ve yoğun kan kaybına neden olan mide kanaması hayatı tehdit ediyor. Uzmanlar uyarıyor: Önemsemediğimiz belirtiler mide kanaması nedeni olabilir.

Mide kanaması,sık rastlanan hastalıklardan biri. Araştırmalara göre ABD’de her yıl yaklaşık 100 bin hasta mide kanaması sebebiyle hastaneye başvuruyor.

Mide kanamasının en sık görülen nedeni yüzde 40 oranında mide ülserlerine bağlı gelişen kanamalardan kaynaklanıyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Özdal Ersoy,ani ve çok miktarlı kan kaybına yol açabilen mide kanaması geçiren kişinin ve yakınlarının bu durumu anlayabileceğini belirterek, en sık görülen 5 mide kanaması belirtisini şöyle sıraladı:

1-Baş dönmesi

2-Göz kararması

3-Ayakta zor durma

4-Halsizlik

5-Bayılma ve şok

Süt İçirmeyin

Özdal Ersoy. mide kanaması geçiren kişinin ağrı kesici almaması. yemek yememesi ve süt içmemesi gerektiğini söyledi. Dr. Ersoy. “Mide kanaması geçiren kişinin düzenli ve mideye dokunmayan gıdalarla beslenmesi gerekiyor. Yani yoğun baharatlı gıdalar,kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durması önem taşıyor. Ağrı kesici kullanımını azaltmak lazım. Mutlaka ilaç içmesi gerekiyorsa mide asidini baskılayan koruyucu ilaçlar kullanması gerekiyor”dedi.

Düzensiz Beslenme Tetikliyor

Kişinin aspirin,kortizon,kan sulandırıcı ve romatizmal ilaçlar ve ağrı kesiciler kullanması,düzensiz ve mide asidini artırıcı gıdalarla beslenmesi,alkol kullanımı,stres,sigara kullanımı,yanık veya ağır travmaların geçirilmesi,yoğun bakımda herhangi bir sebeple tedavi edilmesi ve yaşın ilerlemesi mide kanamasını tetikleyen faktörlerdir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi, kalın bağırsak (kolon) ve rektumdaki değişim ve anormallikleri tespit etmek için kullanılan bir testtir.
Total
0
Share