Migren için Risk Faktörleri Nelerdir?

Migrene eğilim genetik olabilir. Ailesel görülen migren başağrısı ile ilişkili olan genlerin tanımlanması için araştırmalar devam etmektedir. Temel olarak, çekirdek aile üyeleriniz migren mağduru ise siz de risk altındasınız.

Migren başağrılarına “tetik” olarak belirtilen çeşitli faktörler öncülük edebilir:

  • Açlık (kaçırılan öğünler)
  • Alkol tüketimi (özellikle kırmızı şarap)
  • Monosodyum glutamat (MSG) içeren yemek yeme, yüksek kafein içeren sıvı (kahve, çay, kola) tüketimi veya nitrat ve nitrit (koruyucu içeren et) veya tiramin içeren (eski peynir) ürünlerin tüketimi.
  • Menstruasyon veya oral kontraseptif kullanımı
  • Çok az veya çok fazla uyku
  • İş ve kişisel hayatta stres
  • Göze çarpan ışık, yoğun kokular, hava değişiklikleri ve yüksek irtifa gibi çevresel faktörler

Diğer Hastalıklar Migren Riskini Artırır mı?

Migrene sahip bireylerin çoğunda eşlik eden diğer sağlık sorunları olsa da, diğer hastalıkların migrene neden olduğu belirlenmemiştir. Aynı şekilde, migrenin de diğer tıbbi hastalıklara sebep olduğu belirlenmemiştir.

Migrene sahip bireylerin büyük bir bölümünde mevcut olduğu tespit edilen iki durum; depresyon ve anksiyetedir, ancak bunun nedeni belirsizdir. Doktorlar aynı zamanda kalp damar hastalığı bulunan insanlarda migren insidansının nispeten daha fazla olduğunu gözlemlemişlerdir. Ayrıca burun ve sinüs enflamasyonu geçiren bireylerde migren görüldüğü de görülmektedir.

Total
0
Shares
Related Posts

Migren Nedir?

Migren, sıklıkla başın belli bir bölgesinde oluşan ve bazen ışık ve sese karşı duyarlılığın eşlik ettiği bir baş…

Migren Belirtileri Nelerdir?

Semptomlarına göre çoğu migren ağrısı “auralı migren” (eski adıyla klasik migren) veya “aurasız migren” (eski adıyla genel migren)…

Migren Önleyici İlaçlar Hangileridir?

Migren başağrısı için reçete edilen günlük önleyici ilaçlar şunlardır: Trisiklik antidepresanlar (amitriptilin gibi) Beta-bloker’lar (propranolol veya timolol) Kalsiyum…
Total
0
Share