Migren Nedir?

Migren, sıklıkla başın belli bir bölgesinde oluşan ve bazen ışık ve sese karşı duyarlılığın eşlik ettiği bir baş ağrısı tipidir. Diğer migren belirtileri arasında bulantı ve kusma bulunmaktadır. Migrenler genellikle başlangıçta kademeli ve artan şekilde ağrılıdır ve kademeli olarak çözülür. Migrenler hafif-orta seviyeli olduğunda genellikle yavaş, derin ve sabit olarak tanımlanır. Şiddetli olduğunda ise nabız atışı şeklinde zonklayan tarzda olur.

Bazı migrenler baş hareketi, burun çekme, gerilme ve fiziksel eforla daha kötü hale gelir. Çoğu hastada ışığa ve sese duyarlılık meydana geldiği için bazı migren mağdurları karanlık ve sessiz bir odada uzanarak semptomları rahatlatırlar.

Bayanlarda erkeklere göre daha sık görülen migren kronik bir durumdur ve migren ağrıları seyrek veya haftada birkaç defa olacak sıklıkta görülür. Migrenler herhangi bir zamanda başlayabilir, en çok sabah saatlerinde başladığı görülür. Migrenler uyku esnasında başlayabildiği gibi bu durum az görülür ve başka bir durum olabileceği için değerlendirilmeye alınmalıdır.

Migren başlangıcı genellikle 5-35 yaş aralığında meydana gelir. Tedavisi tam olarak mümkün değildir ve yaşamı tehdit edici bir durum olarak değerlendirilmez, ancak nadiren de olsa şiddetli bir migren felce neden olabilir. Ancak migrenler sık ve şiddetli olduğunda bireyin yaşam kalitesini düşürebilir.

Total
0
Shares
Related Posts

Migren Belirtileri Nelerdir?

Semptomlarına göre çoğu migren ağrısı “auralı migren” (eski adıyla klasik migren) veya “aurasız migren” (eski adıyla genel migren)…
Read More

14 İlaçsız Migren Tedavisi

Migreniniz tuttuğunda çözüm olarak sadece ağrı kesiciler ve migren ilaçları olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Migren ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olabilecek bu 14 tedavi yöntemine göz atmanızda fayda var.

Migren için Risk Faktörleri Nelerdir?

Migrene eğilim genetik olabilir. Ailesel görülen migren başağrısı ile ilişkili olan genlerin tanımlanması için araştırmalar devam etmektedir. Temel…

Migren Tanısı Nasıl Konur?

Migren, genellikle farkedilebilir bir düzende seyreden net semptomları ile teşhis edilebilir. Migren şüphesi bulunan hastaya başağrılarının sıklığı, konumu…
Total
0
Share