Migreniniz Olup Olmadığını Öğrenmenin 7 İşareti

Yalnızca kötü bir baş ağrınız mı var yoksa gerçekten migren misiniz? Migren tedavisi olma zamanınızın gelip gelmediğini öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarına göz atın.

Migren ağrıları biraz karmaşıktır, bu yüzden sade bir baş ağrısından fazlasını yaşadığınızı anlamak için belirti ve işaretlere bakın. Bazı erken uyarı işaretleri migren sizi vurmadan günler önce başlar,bulantı gibi diğer olağan belirtiler ise migrenle birlikte ortaya çıkar. Migren sinir bozucu olduğu gibi aynı zamanda kişiye özgüdür. Her insan migreni farklı şekillerde tecrübe eder. Kendinizinkini anlamanın kilit noktası ise çevrenize dikkat etmek ve baş ağrınızı neyin tetiklediğini görmenizdir.

Gözlemlemeniz gereken yaygın uyarıları şunlardır:

Esneme

Migren ağrısı vurmadan bir veya iki gün önce kendinizi alışılagelenden daha fazla esnerken bulursunuz. Bu,çoğu kişi için can sıkıcı bir erken uyarıdır ama bunun yanında migren tedavinizi planlamanız için size zaman tanır. Aşerme (yeme arzusu),sıvı tutma,yorgunluk,susuzluk,sersemlemiş hissetmek ve kişilik değişiklikleri esnemeye eşlik eden diğer erken uyarı işaretleridir (ön belirtiler olarak adlandırılır).

Aura

Noktalar ya da yıldızlar görme,bulanık görme ya da tünel görüşü gibi görme efektleri migren ağrısından 30 dakika ila 1 saat önce başlar ve baş ağrısı vurmadan hemen önce tamamen yok olur. Kadınlar için auraya karşı dikkatli olmalarını gerektiren önemli diğer bir neden ise migrenden önce aura yaşayan premenopozal (menopoz öncesi) kadınların felç olma riski taşımalarıdır.

Bulantı

Bazı işaret ve belirtiler migren yaşayan insanlarda farklılık gösterse de bulantı gibi diğer belirtiler hastalığın tanımı için önemli unsurlardır. Eğer bulantınız bir baş ağrınız varsa,migreniniz yoktur. Bulantı genellikle sizi yeme isteğinizden alıkoyar,bazı kişilerde kusma da görülebilir. Diğer kişiler ise ishal ve sindirim rahatsızlıkları yaşayabilir.

Ağrı Başınızın Bir Tarafındaysa

Stresten kaynaklanan ve diğer baş ağrısı türleri başınızın tamamen ya da en azından iki tarafın birden eşit ağrımasına yol açar. Bulantıyla olduğu gibi,başınızın tek tarafındaki büyük ağrılar,size,migreninizin olduğunu ve bunun diğer baş ağrısı türlerinden biri olmadığını anlatır. Migren ağrısı genellikle fiziksel aktivitelerle birlikte daha da kötüleşir. Ayrıca migreni olan kişiler,migren ağrısını; yoğun,zonklatan,elden ayaktan düşüren ve günlük aktiviteleri sürdürmeyi zorlaştıran bir ağrı olarak tarif edebilir.

Sese veya Işığa Karşı Hassasiyet

Migreni olan kişiler genellikle baş ağrılarına,ışığa ve sese karşı aşırı duyarlılığın eşlik etmesinden şikayetçi olurlar. Ayrıca biraz daha az sayıda kişi de son derece hassas olan ciltlerinden şikayet eder. Bazı insanlar için ışık,ses ve belirli kokular migreni tetikleyebilir.

İğnelenme ve Karıncalanma

Ellerinizde veya ayaklarınızda karıncalanma ya da kollarda,bacaklarda veya yüzünüzün kısımlarında uyuşma gibi değişken hislerin tümü migrenle bağlantılıdır. Bunlar aura olayının bir parçası olarak ya da migren ağrısı sırasında ortaya çıkar. Bu tür fiziksel hisler genellikle endişe vericidir ve migren ağrılarınızın anksiyetesini ve stresini arttırabilir.

Bulanık Görme

Bulanık veya titrek görsel hassasiyetler,migrenin aura aşamasının bir parçası olarak veya migren ağrısıyla birlikte ortaya çıkabilir. Migren hastalarının küçük bir kısmı,bulanık görme ve diğer nörolojik değişiklikler gibi aura belirtilerini deneyimler ama aynı zamanda baş ağrısı yaşamazlar. Görmedeki bu değişikliklerin beyindeki kan akışının değişmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bu kilit noktaların farkına vardığınızda ne zaman migren tedavisine başvurmanız gerektiğini daha iyi anlayabilecek ve umuyoruz ki ağrılarınızın derecesini azaltabileceksiniz.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Migren Belirtileri Nelerdir?

Semptomlarına göre çoğu migren ağrısı “auralı migren” (eski adıyla klasik migren) veya “aurasız migren” (eski adıyla genel migren)…

Migren Tanısı Nasıl Konur?

Migren, genellikle farkedilebilir bir düzende seyreden net semptomları ile teşhis edilebilir. Migren şüphesi bulunan hastaya başağrılarının sıklığı, konumu…

Migren Çeşitleri Nelerdir?

Auralı ve aurasız migren kategorilerinin yanı sıra migrenler diğer formlarda da görülebilir. Bunlar: Hemiplejik migren: Vücudun bir tarafında…
Total
0
Share