Mutlu Evlilik İçin 7 Öneri

Yaz sıcaklarının kendini göstermeye başladığı, evlilik mevsiminin açıldığı şu günlerde hayali, havuz başında, kırda düğün yapmak olan çiftlerin düşleri gerçekleşiyor.

1-Sadece size ait sosyal bir yaşamınız olsun.
2-Eşinize,aile sorunlarını ve çocukları içermeyen sohbetler için zaman ayırın.
3-Gün içinde çok sık olmamak koşuluyla haberleşin,kısa bir mesaj,bir telefon vb.
4-Birlikte bir etkinliğe katılıp beraber yeni bir şey öğrenin. Tenis,ilk yardım,yemek kursu vb.
5-Eğlenmeyi,hayattan keyif almayı unutmayın.
6-Sürekli eşinize sorunlardan bahsetmeyin.
7-Evlilik öncesi yapılması geren testleri ihmal etmeyin.

Evlilik öncesi yapılması gereken testler nelerdir?
Testleri evlilik öncesi ve gebelik öncesi olarak 2 aşamalı değerlendirmek gerek. İlki,kanunun gerektirdiği ve zorunlu kıldığı testler,diğerleri ise kadın doğum uzmanlarının gebelik öncesi çiftlerin durumlarını tespit için gerekli gördüğü testlerdir.
Devletin istediği testler içinde;

  • Ölümcül ve bulaşıcı olabilen HIV/ AIDS ve Hepatit B ve
  • Daha nadir rastlanan ama daha tehlikeli olan Hepatit C ile VDRL/ Frengi taraması yer almaktadır.
  • Hemogram yani kan testi de genel olarak yapılıyor. Bu arada bu testle,akdeniz anemisi taraması da yapılıyor.

Akdeniz anemisine ülkemizde daha seyrek rastlansa da daha çok Kıbrıs’ta görülüyor. Taşıyıcı olan anne ve babanın çocuklarında hastalık riski çok yüksek oluyor.

Gebelik öncesi testlerde ise,rubella denilen kızamıkçığa bakılıyor. Kızamıkçık gebeliğin erken döneminde ortaya çıkarsa;düşüklere,bebekte sağırlık ve çeşitli anomalilere neden olabilecek bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumumuzda genellikle evlilik öncesinde %70-80 oranında geçirilmiş ve bağışıklık kazanılmış oluyor ama yine de yapılan tahlillerde bağışıklık kazanmadığı görülenlere mutlaka,aşılama yapıp birkaç ay beklemek gerekmektedir.

Bunun dışında mutlaka,kadından PAP-smear alınır. Rahim ağzından bir sürüntü ile alınan bu testte,rahim ağzı kanseri riski ortaya çıkmaktadır. Normalde de kadınlar yılda bir kez bu testi yaptırmalıdır.

Son olarak da,metabolik sendrom içeren durumlar analiz ediliyor. Örneğin,ailesinde şeker hastalığı olanlarda gebelik öncesi şeker taraması yapılıyor veya adet düzensizliği,kilo değişimi,metabolizması düşük olanlarda hipotiroidi denilen tiroid bezinin az çalışması durumu olabileceğinden,gerekli araştırmalar bu yönde oluyor.

Bu sebeple hamileliği planlamadan önce,sağlıklı bir gebelik ve doğum geçirmek için mutlaka bu testleri yaptırmak gerekmektedir. Kadının evlilik öncesi doğum kontrol hapı ile korunuyor olması bu testleri kesinlikle etkilemez.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share