Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Obezite cerrahisi için beden kitle indeksi 35 ve üzeri olan, uzman denetiminde tıbbi beslenme, egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan hastalara önerilmektedir.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Obezite cerrahisi için beden kitle indeksi 35 ve üzeri olan,uzman denetiminde tıbbi beslenme,egzersiz ve medikal tedavi gibi yöntemlerle zayıflayamayan hastalara önerilmektedir. Bunun yanında beden kitle indeksi 30 üzerinde olan,yüksek tansiyon,diyabet,uyku apnesi gibi hastanın yaşam kalitesini ve süresini etkileyen hastalara önerilmektedir. Hangi ameliyatın uygun olduğu,uzman ekip tarafından yapılan çeşitli muayene ve tetkikler sonucunda belirleniyor.

Doğurganlık çağında olan ve kısa vadede çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların,bu durumu doktorlarına danışmaları uygun görülüyor. Çünkü obezite cerrahisi ameliyatlarını takip eden 24 ay boyunca hamile kalınmaması tavsiye ediliyor.

Hangi Yöntemler Uygulanıyor?
Obezite cerrahisi için temel olarak aşağıdaki yöntemler uygulanıyor ve hepsi sadece küçük kesilerden yapılan laparoskopik ya da robotik cerrahi yöntemler kullanılarak,hastalara açık cerrahiye kıyasla çok daha konforlu bir iyileşme dönemi sunuyor. Hastalar günlük hayatlarına çok kısa sürede dönüyor.

Prof. Dr. Cihan Uras

Total
0
Shares
Related Posts

Tiroit Hastalıklarında İyot Önemli

Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 40'ında çeşitli tiroid bezi hastalıkları bulunuyor. Araştırmalar, Türkiye'de kişilerin günlük almaları gereken iyotun ortalama 4'te birini aldıklarını gösteriyor.

Rahim Ağzı Kanseri ve Aşısı!

Human Papilloma Virüsler (HPV) çok yaygın görülen, belirti göstermeyebilen ve oldukça bulaşıcı virüslerdir. HPV, belirti göstermeyen bir virüs olduğu için insanlar farkında olmadan başka kişilere bulaştırabiliyor ve virüs yayılabiliyor.
Total
0
Share