Solaryum Cildinizi Yaşlandırıyor mu?

Cildinizin yaşlanmasına sebep olan güneş ışınları dışında son yıllarda hızla artan solaryum kullanımı da aynı etkiyi artarak göstermekte.

Bronzlaşmak deriyi yaşlanmaktan ve deri kanserlerinden korur mu?
Bronzlaşmak deriyi güneş yanıklarından korur,ancak tam tersine deri kanserleri için zemin hazırlar. ‘Sağlıklı bronzlaşmak’yoktur. Bronzlaşmak deri yaşlanmasını peşin olarak kabullenmek ve deri kanseri riskini göze almak demektir.

Solaryum zararlı mıdır?
Solaryumlarda uzun dalga ultraviyole ışınları (UVA) kullanılmaktadır. Bu ışınlar da deri kanserlerini potansiyalize edici ve deriyi yaşlandırıcı etkilere sahiptir. Uzun dönem sonuçları henüz iyi bilinmeyen solaryumlardan sakınılmalıdır.

Bronzlaştırıcı ürünler derimizi güneşten korur mu?

Bazı kozmetik bronzlaştırıcılarda kına gibi deriyi boyayan maddeler bulunmaktadır. Bu tür maddeler deriye bronzlaşmış izlenimi verebilir,ancak maalesef güneş yanıklarından,deri yaşlanmasından ve deri kanserlerinden korumazlar. Bu ürünler kullanılsa bile diğer güneşten korunma önlemleri mutlaka alınmalıdır.

Prof. Dr. Emel Erkek

Total
0
Shares
Related Posts

Saçınızı Çok Sıkı Toplamayın

Sağlıklı ve gür görünen saçlar, güzelliğimizin tamamlayıcısı. Bu nedenle dökülmeye başladıklarında hemen herkeste 'Hepsi dökülecek mi' kaygısı yaşanıyor.
Total
0
Share