İnatçı Hıçkırık Hastalık Habercisi Olabilir

Akciğer 48 saati aşan ve geçmeyen hıçkırıkların altında, akciğer ve beyin tümörü İle kalp zarında enfeksiyon oluşması, beyin damarlarında tıkanma gibi ciddi hastalıklar yatıyor olabilir.

48 saati aşan ve geçmeyen hıçkırıkların altında,akciğer ve beyin tümörü ile kalp zarında enfeksiyon oluşması,beyin damarlarında tıkanma gibi ciddi hastalıklar yatıyor olabilir. Bu nedenle hıçkırığın nedenlerinin araştırılması gerekir. Karın boşluğu arasında bulunan ve diyafram adı verilen kasın bir yarısının istem dışı kasılmasıyla hıçkırık ortaya çıkıyor. Bu kasılma sırasında ses tellerinin ani ve sert kapanması gırtlakta özel bir ses oluşmasına yol açılıyor.

Hıçkırık Sebebi Olabilecek 5 Hastalık Grubu:

Bazen kesik kesik,bazen peş peşe duyulabilen hıçkırık krizlerinin,uzun sürüp geçmemesi stres yaratabiliyor ve hıçkırığı geçirmek için yapılanlar işe yaramayabiliyor.

Bu hıçkırıkların altında başlıca 5 hastalık grubu çıkabiliyor. Sindirim sistemi,metabolik hastalıklar,akciğer hastalıkları,kalp hastalıkları ve merkezi sinir sistemi hastalıkları geçmeyen hıçkırıkların altında yatan nedenler arasında yer alabiliyor.

Geçmeyen hıçkırıklar hangi hastalıklarla ilgilidir?

  • Gastrointestinal sistem hastalıkları; reflü,gastrit,ülser,apandisit,bağırsak tıkanıklığı,inflamatuar bağırsak hastalığı,safra kesesi iltihabı,karaciğer apseleri.
  • Metabolik hastalıklar; şeker hastalığı,gut,serum tuz ve potasyum düzeyinde değişiklikler.
  • Akciğer hastalıkları; akciğer enfeksiyonları,akciğer tümörü,astım,sarkoidoz hastalığı.
  • Kalp hastalıkları; kalp krizi,kalp zarında enfeksiyon oluşması.
  • Merkezi sinir sistemi hastalıkları; beyin damarlarında tıkanma,beyin travması,beyin tümörleri,enfeksiyonları.

Tüm bu hastalıkların dışında kullanılan bazı İlaçlar ve psikolojik nedenler de hıçkırığa neden olabilir. Fazla miktarda ve hızlı yemek yemek,asitli ve baharatlı yiyecekler,yiyeceklerin çok soğuk veya çok sıcak yenmesi ve alkol tüketimiyle de kısa süreli hıçkırık gelişebilir.

Doç. Dr. Nesliar eser Vardareli

Total
0
Shares
Related Posts

Neden Fibromiyalji Oluruz?

Tıptaki adı, 1800’lü yıllardan beri sürekli olarak değiştirilen ve hepimizin bildiği son adını 1976 yılında alan bu hastalık nedir?

Kediniz Sizi Hasta Edebilir

Hayvan alerjenlerinden özellikle kedi ile atopik dermatit hastalığı görülebilir. Hayvan alerjenlerinden oluşan hastalıkların gelişen toplumlarda giderek sıklığı artmaktadır.

Siyah Çay

Çay lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra, bilim çevreleri, son yıllarda çayın tedavi edici potansiyelini tekrar keşfetmiştir. Çay, sebze ve meyvelerde ...
Total
0
Share