İnatçı Hıçkırık Hastalık Habercisi Olabilir

Akciğer 48 saati aşan ve geçmeyen hıçkırıkların altında, akciğer ve beyin tümörü İle kalp zarında enfeksiyon oluşması, beyin damarlarında tıkanma gibi ciddi hastalıklar yatıyor olabilir.

48 saati aşan ve geçmeyen hıçkırıkların altında,akciğer ve beyin tümörü ile kalp zarında enfeksiyon oluşması,beyin damarlarında tıkanma gibi ciddi hastalıklar yatıyor olabilir. Bu nedenle hıçkırığın nedenlerinin araştırılması gerekir. Karın boşluğu arasında bulunan ve diyafram adı verilen kasın bir yarısının istem dışı kasılmasıyla hıçkırık ortaya çıkıyor. Bu kasılma sırasında ses tellerinin ani ve sert kapanması gırtlakta özel bir ses oluşmasına yol açılıyor.

Hıçkırık Sebebi Olabilecek 5 Hastalık Grubu:

Bazen kesik kesik,bazen peş peşe duyulabilen hıçkırık krizlerinin,uzun sürüp geçmemesi stres yaratabiliyor ve hıçkırığı geçirmek için yapılanlar işe yaramayabiliyor.

Bu hıçkırıkların altında başlıca 5 hastalık grubu çıkabiliyor. Sindirim sistemi,metabolik hastalıklar,akciğer hastalıkları,kalp hastalıkları ve merkezi sinir sistemi hastalıkları geçmeyen hıçkırıkların altında yatan nedenler arasında yer alabiliyor.

Geçmeyen hıçkırıklar hangi hastalıklarla ilgilidir?

  • Gastrointestinal sistem hastalıkları; reflü,gastrit,ülser,apandisit,bağırsak tıkanıklığı,inflamatuar bağırsak hastalığı,safra kesesi iltihabı,karaciğer apseleri.
  • Metabolik hastalıklar; şeker hastalığı,gut,serum tuz ve potasyum düzeyinde değişiklikler.
  • Akciğer hastalıkları; akciğer enfeksiyonları,akciğer tümörü,astım,sarkoidoz hastalığı.
  • Kalp hastalıkları; kalp krizi,kalp zarında enfeksiyon oluşması.
  • Merkezi sinir sistemi hastalıkları; beyin damarlarında tıkanma,beyin travması,beyin tümörleri,enfeksiyonları.

Tüm bu hastalıkların dışında kullanılan bazı İlaçlar ve psikolojik nedenler de hıçkırığa neden olabilir. Fazla miktarda ve hızlı yemek yemek,asitli ve baharatlı yiyecekler,yiyeceklerin çok soğuk veya çok sıcak yenmesi ve alkol tüketimiyle de kısa süreli hıçkırık gelişebilir.

Doç. Dr. Nesliar eser Vardareli

Total
0
Shares
Related Posts

Aşılar bebeğin doğumu ile başlar!

Aşıdan sonra oluşan antikorlar vücutta uzun süre kalırlar.Mikropla karşılaşma anında mikrobun vücuda girmesine engel olarak hastalık oluşmasını engellerler.
Total
0
Share