Nasıl 10 kilo verdi

6 ayda 10 kilo veren üyemiz öyküsünü bizimle paylaştı, sorularımızı cevapladı.

6 ayda 10 kilo veren üyemiz Sibel Kutluğ öyküsünü bizimle paylaştı,sorularımızı cevapladı.

Zayıflamaya nasıl karar verdiniz? Özel bir an,olay var mı?
Zayıflamaya 2010 Eylül ayında doğum günümde karar verdim. Kış ayından beri kilo alıp veriyordum,tatile giderken de kendimce yediklerime dikkat ediyordum ama tatil dönüşü verdiğimden daha fazla kilo aldığımı gördüm. Kilolar günlük hayatta yaptıklarımı engelliyordu,gece rahat uyuyamıyordum,çabuk yoruluyordum,beni rahatsız ediyordu.

Diyetisyen desteğine neden ihtiyaç duydunuz ?

Kendimce bir şeyler yaptığımda verdiğim kiloları daha fazla olarak geri alıyordum,o yüzden işin uzmanından destek almak istedim.

Az yemeyi nasıl başaracağım gibi endişeleriniz oldu mu?
Hayır olmadı,çünkü diyetisyenim benim yaşamıma,yediklerime göre bir liste hazırladı. Bu arada aile de şeker hastalığı geçmişi olduğu için glukoz,kolesteroller ve tiroid testleri yapıldı. Hipoglisemiye yatkın olduğum ve tiroitlerimin az çalıştığı çıktı bu doğrultuda hiç aç kalmıyacağım bir liste hazırladı.

Diyette sizi zorlayan anlar oldu mu? Bunlarla nasıl baş ettiniz?
Beni zorlayan anlar oldu ama bu yemek yemekle ilgili değildi. Diyetisyenimin dediklerini aynen uyguluyordum saati saatine dikkat ediyordum ama 65 kilodan 60 ‘a inmiştim 60’tan 59 a bir türlü inemiyordum vücudum burada direniyordu ama diyetisyenim hiç moralimi bozmamamı söylüyordu bunların olabileceğini belirtiyordu . İlk zamanlar spor yaparken zorlanıyordum kilolar gidince spor yapmak da zevkli oldu.

Diyetin ilk günleriyle şu anlar arasında fark var mı? Neler değişti?
Evet var,şu anda 10 kilo verdim 65 kilodan 55’e düştüm. Uyku düzenim geldi,yorgunluk,isteksizlik hissi gitti .Daha mutluyum,giydiklerimi kendime daha çok yakıştırıyorum. Günde 1,5 -2 lt su içiyordum zaten ama su içme alışkanlığı daha çok arttı,günde 1-2 fincan yeşil çay içmek ya da bir bardak süt veya bir kase yoğurt yemek hayatımın günlük alışkanlıkları arasına girdi.

Diyet sırasında kaçamaklar yaptın mı?
Hayır yapmadım zaten her şeyi yiyordum dondurma da vardı,sütlü tatlılar da vardı,ödül olarak diyetisyenim arada bir seferlik İskender menü,hamburger menü yada güzel bir kahvaltı benim isteğime zevkime göre bunları veriyordu. Zaman zaman özel günlerde,bayramda ve yılbaşında serbest bırakıyordu.

Daha önce diyet yapmış mıydın,şuan ki başarını neye borçlusun?
Evet 2005 yılında gene aynı diyetisyen ile diyet yapmıştım. Başarımı önce kendime borçluyum çünkü bu kiloları vereceğimi biliyordum,sonra diyetisyenime,aileme ve destek olan yakınlarıma arkadaşlarıma borçluyum.

Kilo vermek yaşamınızda neleri değiştirdi?
En başta her şeyden önemlisi güzel bir görünümden önce sağlığım yerine geldi,kendime olan güvenim arttı. Kilo vermek için mucizeler aramayın! Bu başarı bana isteyipte inanıpta hayatta yapamayacağım hiç bir şey olmadığını öğretti.

Bundan sonrası için planlarınız nedir?
Daha vermem gereken 3 kilo daha var,onları da verdikten sonra diyetisyenimin önerdiği beslenme düzenimi değiştirmeden hayatıma devam etmek istiyorum

Diyete başlamakta zorlanan kişilere neler önerirsiniz? Bunun bir sırrı
Var mı?

Hiç korkmasınlar ben önce biraz verdim,sonra durdum sonra tekrar vermeye başladım belki onlar önce veremeyip sonra verecekler,o yüzden bunu pek kafaya takmasınlar ve bu işin uzmanından destek alarak diyet yapsınlar.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Prematüre Bebek Ne Demektir?

Ülkemizde her yıl ortalama 1 milyon 200 bin bebek doğuyor. Her yüz yeni doğan bebekten yüzde onu düşük doğum ağırlıklı. Basit bir hesapla, 120 bin bebek. 37 haftadan önce gerçekleşen doğumlara da prematüre doğum denir.

Bacaklarda Varisler

Varis, bacak toplardamarlarının genişlemesi,uzaması ve büklümlü hale gelmesi olarak tanımlanıyor. Batı toplumunda insanların %10-20’sinde görülüyor.

Saçınızı Çok Sıkı Toplamayın

Sağlıklı ve gür görünen saçlar, güzelliğimizin tamamlayıcısı. Bu nedenle dökülmeye başladıklarında hemen herkeste 'Hepsi dökülecek mi' kaygısı yaşanıyor.
Total
0
Share