Neden Kilo Veremiyorum?

Ekonomik kriz, siyasi çalkantılar, küresel ısınma, türlerin yok olması gibi sorunlar bir yana bugünlerde çoğumuzun kafasını kurcalayan hatta yatıp kalkıp düşündüğü konuların başında yer alan sorulardan bir tanesi de “Ben neden kilo veremiyorum?”.

Bu konu çoğumuzun gün içindeki motivasyonunu yakından etkilemektedir. İşe odaklanamama veya sosyal hayattan kendini izole etme gibi bazı sıkıntılarla karşı karşıya getiren en önemli sorunlardan biride diyet meselesidir. Mesele o kadar büyüktür ki artık ne yediklerimizden keyif alabiliyoruz,ne de sosyal hayatta kendimiz gibi davranabiliyoruz. Bu kadar da büyük bir sorun mu demeyin,vücut imajınız ve görünümünüz psikolojinizi sandığınızdan daha çok etkilemektedir. Bu yazıda sizlere çoğunun aklına gelmeyen belki gelipte üstünü örtüğü başlıklardan bahsedeceğim. Sıralayacağım listedeki cevaplarınız sizin neden kilo veremediğinizin açık bir cevabı olacaktır;
Herşeyi tam olarak yazıyor musunuz?
Haftada bir tartılıyor musunuz?
Uzmanlar eşliğinde haftalık görüşmelere katılıyor musunuz??
Yeme alışkanlıklarınız günden güne negatif yönde değişiyor mu?
Yemekler ve ara öğünleri tüketiyor musunuz?
Öğün atlıyor musunuz?
Uzun süreli açlıklar oluyor mu?
Öğünler dışında atıştırmalar oluyor mu?
Gün içinde fazla yeme ihtiyacı duyduğunuz zamanlar oluyor mu?
Porsiyonlarınız büyük mü?
2. tabağı alıyor musunuz?
Her zaman tabağınızdakileri tam olarak yer misiniz?
Herhangi bir yiyecekten uzak durmaya çalışır mısınız?
Hızlı yemek yiyen birisi misiniz?
Mutfak veya yemek odası dışında bir yerde yemek yer misniz?
Tv izlerken yemek yer misiniz?
Yemeği doğrudan paketten veya kabından mı yersiniz?
Kilo kaybetme konusunda motivasyonunuz var mı?
Strese bağlı yemek yeme alışkanlığı gösteriyor musunuz?
Sıkıldığınızda yemeye eğilimli misiniz?
Kilo verme konusunda başka engelleriniz olduğunu düşünüyor musunuz?
Saydığımız tüm bu sorular sizin kilo kaybınızda büyük bir sorun teşkil ediyor olabilir. Bunları olumlu ve pozitif davranışlarla değiştirmek ve kendinize inanarak bu işe başlamak sizleri ummadığınız bir başarıya götürecektir. Beslenme konusundaki farkındalıklarımızı artırarak ve diyete öncelikle kendimizdeki yanlışları düzelterek başlamak hem programınızın başarılı olması hem de sizin bu konuda sürdürülebilir kalıcı kilo kaybetmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

Dyt. Aslı İçingür

Total
0
Shares
Related Posts

Yaz Aylarında Beslenme

Yaz aylarında giderek ısınan havanın etkisi ile oluşan terleme sonrası artan sıvı ihtiyacını karşılamanın en kolay yolu su içmektir. Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Bu nedenle günde en az 2-2,5 litre su içmeye dikkat etmek gerekmektedir.
Read More

Daha Fazla Su İçmek İçin 12 Sebep

Kola gibi şekerli içecekler obezite, kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarının riskini arttıran büyük bir sağlık tehlikesi oluşturuyor. Ama insanlar hiçbir yan etkisi olmayan suyu içmeyi seçerlerse bu tehlikelerden kaçınabilirler.
Total
0
Share