Neşter değerse kanser kötüleşmez!

“Kansere neşter(bıçak) değerse daha kötü olmaz mı?”

Hastada mamografi ya da ultrason yöntemiyle büyük olasılıkla meme kanseri olduğunu tespit ettiğimizde,tümörün hemen ameliyatla alınması gerektiğini ve arkasından diğer tedavilere başlamamız gerektiğini söylüyoruz. Ancak bu durumla karşılaşan birçok hasta “Kansere neşter(bıçak) değerse daha kötü olmaz mı?”tepkisini veriyor.

Bu çok yaygın;fakat çok yanlış bir tepki. Çünkü meme kanseri erken dönemde yakalanırsa hastalarda tam tedavi sağlama şansımız var. Bu tedavide de en önemli payı cerrahi müdahale alıyor;yani tümörün ameliyatla vücuttan uzaklaştırılması. Diğerler yöntemler ise yardımcı tedavilerdir. Gerekli olan vakalarda kemoterapi ve radyoterapi de büyük önem taşıyor. Ama cerrahi yapılmazsa diğer tedavilerin pek anlamı yok.

Ailenin geçmişinde meme kanseri varsa,hekime başvurmak için tümör oluşmasını beklememek gerekiyor!

50 yaşına gelmiş ve örneğin hem halasında hem babaannesinde meme kanseri olan bir hasta “Şimdi elime bir sertlik geliyor ve daha önce de bu konuyla ilgili hiç doktora gitmedim”diyerek hekime başvurabiliyor. Bu çok büyük bir hata. Meme kanserinde genetik miras büyük önem taşıyor. Özellikle birinci derece yakınlarda meme kanseri olması çok risk arttırıcı bir durumdur. Ailesinde meme kanserli akrabaları olan kadınların diğer kadınlara göre daha erken yaşlardan başlayarak ve daha sık aralıklarla meme kontrollerine gitmeleri gerekir.

Prof. Dr. Ertuğrul Gazioğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Bu Testi Yaptırmadan Spora Başlamayın!

Amatör veya profesyonel sporcularda ve sağlıklı yaşam için spora başlayacak sağlıklı bireylerde muayene sırasında "EKOKARDİYOGRAF" yapılarak kardiyomiyopati araştırılmalıdır. Mutlaka dışlanmalıdır.
Total
0
Share