Osteoartrit İçin Diz Atelleri

Osteoartrit diz atelleri vücut ağırlığını dizin en çok hasar görmüş kısmından alarak ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Bu şekilde hareket etme yeteneğinizi artırabilir ve rahat bir şekilde yürüdüğünüz uzaklığı artırabilirsiniz.

Diz atelleri farklı tasarımlarla gelmektedir fakat çoğunluğu sert ve esnek materyallerin birleşimiyle üretilir -temel yapı ve destek için plastik, metal veya diğer kompozit malzemeler ve dolgu ile konumlandırma için sentetik kauçuk veya şekillendirilebilir köpük.

Neden Yapılır?

Osteoartrit genellikle yaşlı kişilerin dizlerini etkileyen bir yıpranma ve aşınma artrit türüdür. Uyluk kemiğinin alt kısmı iki geniş topuza sahiptir ve osteoartrit topuzlardan birini diğerinden daha fazla etkileyebilir. Bu eşit olmayan hasar duruşunuzu çarpık gösteren bir hizalanma kusuruna yol açabilir veya daha kötü hale getirebilir.

Hasar ilerledikçe hizalanma kusuru daha kötü hale gelir. Diz ateli, baskıyı eklemin osteoartritten en çok etkilenen kısmından alır ve ağrının azalmasını sağlar. Ağırlık aldığınızda diziniz bükülecekmiş gibi hissediyorsanız, diz ateli ayakta durmanıza ve daha emin adımlarla hareket etmenize yardımcı olabilir.

Osteoartrit için diz ateli genellikle ilaç ve fizik tedavisi gibi diğer tedavi yöntemleriyle birleştirilir.

Riskleri Nelerdir?

Diz atelinin riskleri:

 • Atel takarken rahatsız hissetmek. Diz ateli ilk başta ağır hantal ve sıcak bir hisse yol açabilir.
 • Deri tahrişi veya şişlik. Dizlik düzgün bir şekilde uymazsa atel altında kalan deri kızarıp tahriş olabilir. Bazı kişilerde eklem bölgesinde şişlik de görülmektedir.
 • Fayda eksikliği. Osteoartriti olan kişiler için diz ateli çalışmaları sınırlı kalmıştır ve ortaya çıkan sonuçlar karışıktır. Bazı kişilerde hiç fayda sağlanmadığı görülmüştür. Diğerleri ise ağrıların azaldığını ve fonksiyonun arttığını bildirmiştir.

Nasıl Hazırlanılır?

Diz ateliyle ilgili görüşlerinizi doktorunuzla paylaşın. Birlikte, atelin sorununuza ne kadar fayda sağlayacağına ve ateli düzenli kullanma ihtimalinize karar verebilirsiniz.

Diz atelini denemeye karar verirseniz doktorunuz muhtemelen atel için reçete yazar ve sizi bir ortoptiste yönlendirir (ortopedik problemleri olan kişilerde fonksiyonu artırmak için atelleri tasarlayan, oluşturan ve ölçülerini ayarlayan bir sağlık uzmanı).

Özel isteğe göre yapılan atellerin ücreti fazla tutabilir. Bu yüzden, öncelikle bu tür donanımların sağlık sigortanız tarafından karşılanıp karşılanmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Karşılaşabileceğiniz Durumlar

Kimi diz atel türleri belirli boyutlarda hazır üretilmektedir. Bazı tasarımlar gün boyunca günün farklı zamanlarında farklı aktiviteler için ne kadar desteğe ihtiyaç duyduğunuza bağlı olarak dizinize uygulanan baskıyı ayarlayabilmenizi sağlar. Size uyan kullanıma hazır bir diz ateli bulursanız vakit kaybetmeden satın alarak edinebilirsiniz.

Özel diz atelleri ölçümler alınarak kişiye özel olarak hazırlanılır. Fakat üretim aşaması zaman almaktadır. Bu sebeple birkaç hafta beklemeniz gerekebilir. Özel diz ateliniz hazır olduğunda eve götürmeden önce ortoptistiniz dizinize uyup uymadığını kontrol eder.

Diz atelinin takılması

Dizinize tam uyan bir atel kullanmanız atel takmaya daha hızlı adapte olmanızı sağlar; ki bu durum da bir ortoptistle çalışmanın asıl amacıdır. Ateli takma sırasında ortoptistiniz:

 • Dizinizi kontrol edebilir.
 • Sizi en çok rahatsız eden semptomlar ve diz artrit geçmişiniz hakkında sorular sorabilir.
 • Diz ateli kullanarak hangi aktiviteleri yapabilmeyi umut ettiğinizi sorabilir.
 • Dizinizin ne derece işlev gösterdiğini görmek için birkaç adım yürümenizi isteyebilir.
 • Hangi boya ihtiyaç duyduğunuzu belirlemek için dizinizin birkaç ölçümünü yapabilir.
 • Hazır ve özel üretim atellerin artı ve eksilerini belirtebilir.
 • Diz ateli tasarımlarının birbirinden ne gibi farklar gösterdiğini açıklayabilir.
 • Hangi biçimin sizin için en uygun ve kullanımı kolay olduğunu belirlemek için çeşitli diz atelleri denemenizi isteyebilir.

Diz ateli takıldıktan sonra

Ortoptistin yardımıyla birlikte ateli nasıl takıp çıkaracağınızı ve atelin ayarlanması gerektiğini nasıl anlayacağınızı öğreneceksiniz. Ateli denemek için etrafta biraz yürüyebilirsiniz.

Diz atelini ne zaman kullanmanız gerektiği hakkında ortoptist veya doktorunuzun talimatlarına uyun. Bazı kişiler ateli sadece yürüme veya spor gibi devamlı aktiviteler sırasında takar. Diğerleri ise ateli günün büyük bir kısmında takarak fayda sağlar.

Sonuçlar

Diz atelleri osteoartrit semptomlarının azalmasına yardımcı olabilir. Bazı bulgulara göre diz atelleri:

 • Diz fonksiyonunu geliştirir. Bir diz ateli merdiven çıkarken, yürürken veya diğer rutin aktiviteler esnasında hissettiğiniz acıyı azaltabilir. Aynı zamanda daha uzun mesafelerde yürüyebilirsiniz.
 • Dizinize olan güveninizi artırır. Osteoartrit, diziniz yorulmaktan tükenmek üzere olduğu hissini verebilir. Sonuç olarak, otomatikman dizinizi koruyup ağırlık almaktan kaçınabilirsiniz. Diz ateli bir dereceye kadar stabilite sunabilir ve dizinize olan güveninizi artırabilir. 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça artroplastisi de denilen kalça protezi ameliyatı hastalıklı kalça ekleminin alınıp yerine protez denilen yapay bir eklemin konulmasıyla yapılır.

Eklem Enjeksiyonları Nedir?

Eklem enjeksiyonları vücudun belli bir bölgesindeki ağrı ve iltihabın azalmasına yardımcı olan enjeksiyonlardır. Genellikle ayak bileği, dirsek, kalça, diz, omuz, omurga ve el bileği gibi eklemlere uygulanır.
Total
0
Share