Otizmin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Otizm ile birlikte görülebilen dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, takıntılı davranışlar gibi problemler için farklı tıbbi tedaviler uygulanabiliyor.

Ancak otizmin medikal bir tedavisi bulunmuyor. Bilinen hiçbir ilaç otizmin ana belirtileri olan sosyal ve iletişimsel bozuklukları gidermiyor. Otizm tedavisinde hedef ebeveyn-çocuk ilişkisinin düzenlenmesi,empatinin geliştirilmesi,iletişim arzusunun doğrulması. Bunun yöntemi de özel eğitim ve psikoterapiden geçiyor. Otizm şüphesi doğuran her durumda çocukların iletişim becerilerini geliştirici özel eğitsel yaklaşımlara gerek duyuluyor. Özel eğitimin özellikle 3 yaş alımda başlaması ve ayda en az 40 saat olması gerekiyor. Küçük yaşlarda yoğun ve sürekli eğitim programlarıyla davranış terapileri,çocukların kendilerine bakabilmelerine,sosyal yetileri kazanabilmelerine yardımcı oluyor. Ayrıca çoğu zaman işlevselliği artırıp,belirtilerin şiddetini ve uyumsuz davranışları azaltıyor.

Otizm tedavisinde önemli noktalar;

  • Birçok farklı disiplinin sürece dahil edilmesi,
  • Ailenin hastalığı kabullenmesi ve tedavi ekibinin bir parçası olması,
  • Gerektiğinde otizmle birlikte görülebilen durumlar için ilaç tedavisi alınması,
  • Psikoterapi desteği ve en önemlisi özel eğitim uygulamalarının yeterince alınması hastalığın tedavisinde önemli adımlar atılmasına yardımcı oluyor.

Otizm Nasıl Anlaşılır? Okumak için tıklayınız

Otizmin Tanısı Nasıl Konur? Okumak için tıklayınız

Dr. Nazan Ülkü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share