Rahim Ağzı Kanseri ne kadar yaygın ve tehlikelidir?

Kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür. (Özellikle 15-44 yaş arası kadınlarda).

Dünya’da her sene yaklaşık 500.000 kadın rahim ağzı kanserine yakalanmaktadır ve bu kadınların yarısından fazlası malesef tüm çabalara rağmen hayatını kaybetmektedir. Dolayısıyla her iki dakikada bir kadın hayatını bu kanser yüzünden kaybetmektedir. Tedavi edilebilenler ise doğurganlıklarını kaybedebilmektedirler nitekim ameliyat sonucu rahim ağzı,rahimin tamamı ve üreme organlarının bir bölümünü almak gerekebilmektedir.
"Her iki dakikada 1 kadın ölmektedir!!! "

Genital Siğil ne kadar ciddi bir sağlık problemidir?
Hem kadınları hem de erkekleri etkileyen bir sorundur. Çok bulaşıcı oldukları için hızlıca genital bölgede yayılabilirler. Tedavi metodları olarak yakma,dondurma,lazerle müdahele gibi yöntemler kullanıldığından oldukça ağrı verici ve rahaztsız edici olabilir. Maalesef tekrarlama oranı çok yüksek olan bu lezyonlara karşı tedavi ancak %70 oranında başarılı olabilmektedir.

HPV nasıl bulaşır?
HPV temel olarak cinsel temas ile bulaşır. Genital-genital temas,el-genital temas veya oral-genital temas ile bulaşabilir. Bulaşma için deri teması (epitel) yeterlidir. Dünyada en sık cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Deri teması ile bulaştığı için prezervatif kullanımı tam koruma sağlayamaz.

HPV Ülkemizde ne kadar yaygındır?
Maalesef ülkemizde HPV’nin ne kadar oranda göründüğünü gösteren yeterli sayıda çalışma mevcut değildir.Ancak her gün 4 kadın bu kanser tanısını almaktadır..

HPV kimlere bulaşır?
Hem kadına hem de erkeklere bulaşabilir.

Dr. Nevzat melih Gündüz

Total
0
Shares
Related Posts

Omega Mucizesi

1)Balık (somon,ton,alabalık,ringa,uskumru),ceviz,kanola yağı,keten tohumu ve yeşil yapraklı sebzeler gibi omega-3 yağlarından zengin yiyecekleri tüketin veya omega-3 desteği alın:…

Her Çocuk Mutlaka 3 Yaşında Göz Muayenesi Olmalı

Çocuklarda zamanında tespit edilerek tedavi edilmeyen göz bozuklukları onların hayat boyu az görmesine, derslerinde, spor aktivitelerinde ve hayatlarının bir çok alanında başarısız olmasına sebep olabilir.
Total
0
Share