Rinosinüzit En Fazla Karıştırılın Sağlık Sorunlarından Biri

En fazla karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan rinosinüzit , zamanında tedavi edilmesi gerekiyor. Rinosinüzit kronikleştiği durumda kişinin hayat kalitesini ciddi boyutta bozduğu gibi astıma da yol açabiliyor.

Rinosinüzit nedir?
En fazla karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan rinosinüzit,zamanında tedavi edilmesi gerekiyor. Zira rinosinüzit kronikleştiği durumda kişinin hayat kalitesini ciddi boyutta bozduğu gibi astıma da yol açabiliyor. Mukozada enfeksiyon oluşması olarak bilinen rinosinüzitin astımı tetiklemektedir. Rinosinüzitin kronikleşmeden bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir .

Burun çevresinde yerleşen ve paranazal sinüsler olarak adlandırılan boşlukları döşeyen mukozada enfeksiyon oluşmasına rinosinüzit denilir. Özellikle grip hastalığında bu sorun çok görülür. Rinosinüzitin tetiklediği en önemli hastalıklardan birinin astımdır. Rinosinüzit ve astım artık tek bir hava yolu,tek bir hastalık olarak değerlendirilmelidir. Çünkü bu hastalıklar sıkça birlikte görülür . Ayrıca akciğerlerde ve sinüslerde ortaya çıkan enflamasyonlar da birbirine çok benzer ve birbirini tetikler. Kronik rinosinüziti olanlarda astım görülme riskinin diğer kişilere göre çok daha yüksek olmaktadır. Bunun en büyük nedenini her iki hastalığı da aynı mekanizmaların tetiklemesi olarak görür. Bu hastalıkların beraber görüldüğünde daha zor tedavi edilmektedir. Biri tedavi edilmeden diğerinin tedavisinde başarısızlığa uğrayabilir.

Rinosinüzit Hastalarının Şikayetlari
Rinosinüzit hastalarının en büyük şikâyetleri burun ve geniz akıntısı ile burun tıkanıklığıdır. Ancak bu hastalık bazen sadece baş ve yüz ağrısı veya öksürükle de ortaya çıkabildiği için dikkatli olmak gerekir. Bunun yanı sıra ağız kokusu,koku alma bozukluğu,ateş de görülebilir. Rinosinüzitin en büyük nedeni virüsle bulaşabilen üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır . Sinüs içlerine bakteri ulaşması veya sinüslerin ağızları kapandığında içeride bulunan bakterilerin hızla çoğalmaya başlamaktadır. Bunun sonucunda da burundan veya genizden koyu renkli bir akıntı gelmeye başlar. Alerjik rinit atakları da rinosinüzitin nedenlerindendir. Alerji nedeniyle burun boşluğunda ve sinüslerde ödem olması,salgının artması hem sinüslerin ağızlarının tıkanmasına hem de temizlenmenin engellenmesine yol açar. Sigara dumanı da rinosinüzitin önemli etkenlerinden biridir. Akut sinüzitlerde antibiyotik,burun damlaları ve ateş düşürücü ağrı kesiciler ile hastalar genellikle 10-14 günlük tedavi sonrasında tümüyle iyileşebilir. Hastalık sadece küçük bir kısmında kronikleşir.

Rinosinüzit Hastalığının Tedavisi

Kronik rinosinüzit hastaları da daha uzun süreli antibiyotik tedavisi,kortizonlu spreyler ve tuzlu su lavajları ve ihtiyaç duyulursa ameliyat ile sorunlarından tamamen kurtulabilir

Prof. Dr. Asım Kaytaz

Total
0
Shares
Related Posts

Karın İçinde Aort Yırtılmasına Dikkat

Damarların genişlemesi, çapının artması ve balonlaşması olan “anevrizma” nın daha da artması sonucu yırtılması, aort damarında gerçekleştiğinde hayati risk çok büyük oluyor…

Erkek Memesi Neden Büyür?

Yapısal olarak aslında erkek memesinin kadın memesinden büyük bir farkı yok. Erkek memesinin küçük olmasının tek sebebi erkek vücudunda yeterli miktarda kadınlık hormonu olmamasıdır.
Total
0
Share