Yaşlanmaya Karşı Kullanılan Kremlerin İçerikleri

Antiaging etkisi olan kremler ve içerikleri.

Antiaging Kremler ve Etkileri

Antioksidan içeren kremler:Antioksidan ürünlerin birkaç çeşidi bulunuyor. İçlerinde en tanınmış olanı C vitaminli kremler. Çok sigara içenlerde C vitamini azaldığı için özellikle sigara içenlerde kullanımı önem taşıyor. Güneşin zararlı etkilerine karşı kısmen etkili ancak bu etki güneşten koruyucu kremlerden daha az. E vitaminli kremler de güçlü antioksidan etkiye sahip olup,nemlendirici ve güneşin zararlı etkilerinden koruyucudur. Diğer bir ürün alfa lipoik asit içeren kremler olup,çok güçlü antioksidandır,serbest radikallerin deriye zarar vermesini durdurur ve fotoyaşlanmayı geciktirir.

Meyve asitleri (alfa hidroksi asitleri=AHA) içeren ürünler:Bunların anti-aging etkileri ve cilde yararları bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Cildin hyaluronik asit salgılanmasını artırıyor. Su tutucu özelliğe sahip hyaluronik asit cilde nem kazandırıyor. Etkili olabilmesi kremin içeriğindeki AHA konsantrasyonuna göre değişiyor. Konsantrasyon artıkça etkinlik de artıyor ancak tahriş gibi istenmeyen etkilere de yol açabiliyor. Cilt tipine göre konsantrasyon ayarlanmalı ve bu konuda tecrübeli bir dermatologdan yardım alınmalı. Yüksek konsantrasyonları dermatoloji uzmanı tarafından kimyasal soyma işleminde kullanılabiliyor,böylece daha kısa zamanda sonuç alınıyor.

A vitaminli veya retinoid içeren kremler: Bunların cildi gençleştirici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ciltteki kolajen oluşumunu artırıyor,derinin gerginliğini sağlıyor. Üstteki ölü tabakayı soyarak yıpranmış cildin altından taze,parlak bir derinin gelmesini sağlıyor. Ciltteki düzensiz renklenmeyi azaltıyor,güneş ve yaşlılık lekelerinin hafiflemesine yardımcı oluyor. Bu ürünler ciltte hassasiyet,tahriş yapabiliyor,özellikle hassas ve toleransız ciltlerde dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle dermatolog kontrolünde,kişinin cilt tipine uygun konsantrasyonda ve doğru zamanda kullanılması önem taşıyor.

Peptid içeren kremler: Bunlar aminoasitlerin bir araya gelmesinden oluşuyor. Sinirden kasa sinyal uyarısının gitmesini engeliyor. Kas kasılamadığı için kırışıklık oluşmuyor. Peptid içeren kremler iki kaş arası kırışıklıklar,göz etrafındaki kaz ayağı kırışıklıkları ve alında öneriliyor. Ancak bu kremler kırışıklıkların azaltılmasında etkili olsalar da botoksun etkisini göstermiyor. Botoksdan korkanlara bir alternatif olabilir.

Yukarıda sayılanlar dışında kinetin bitki büyüme hormonu içeren kremler,üzüm çekirdeği ekstresi ve östrojen içeren kremlerin de anti-aging etkileri var. Kişinin yaşına,cilt tipine (kuru,yağlı,karma,alerjik,toleransız,akneli,vb) ve yaşam şekline göre uygun olan kremlerin seçilmesi başarılı olmak için önemli .

Doç. Dr. Emel Güngör

Total
0
Shares
Related Posts

Özel Tariflerle Zayıflayın!

Zayıflamak için egzersiz yapmanın yanı sıra düzenli beslenmek de önemli. Siz de evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz yemeklerle incecik olabilirsiniz.
Total
0
Share