Ruh Eşinizi Bulmanın 8 Yolu

Birçoğumuz için romantik ilişkiler hayatımızın en ortasında yer alır. İlişkide işler iyi gittiğinde her şeyiyle eğlenceli ve keyif vericidir, tam tersi durumda ise keyfimiz kaçar ve hüzünlü bir dünyaya giriş yaparız.

Sonuç olarak ise mutluluğumuz ilişkimizi nasıl idare ettiğimize ve bizi nasıl iyileştirdiğine bağlıdır. Yakın zamana göz attığımızda ise düşündüğümüzden ve yapmak istediğimizden çok daha zor şeylerle mücadele etmek zorunda kalıyoruz. İyi haber ise; tüm bunları değiştirebilirsiniz. Sizin için mümkün olan en iyi kişiye yani ruh ikizinize sahip olmak istiyorsanız bu ilişki kararlarını uygulamayı düşünün:

1. İlişkinize başkasının gözünden bakın

Gerçekte, romantik ilişkilerin tümü sürdürmeye değmez. Yani, aradığınız o gerçek ilişki için içerisinde bulunduğunuz veya bulunmak istediğiniz ilişkiye karşı objektif bir bakış açısı sergileyin. Şu soruları sorarak başlayabilirsiniz: Eşiniz kötü niyetli mi? Saygısız mı? Aşırı kıskanç mı? Sadece iki ilişki bağımlısı mısınız? Onun yanındayken kendiniz olabiliyor musunuz? Bir araya geldiğinizde tamamlanmış hissediyor musunuz?

Bu soruların üzerinde düşündüğünüz kadar cevapları için de düşünmelisiniz. Eğer verdiğiniz yanıtlar olumsuz ise ilişkinizi gözden geçirmenin ve gerçekçi olmanın zamanı gelmiş demektir. Bazen, aşk hayatınız için yapabileceğiniz en iyi şey kendine yoğunlaşmak ya da sizi gerçekten hak edecek olan birisine bu ilgili göstermektir. Eğer işler sizin istediğiniz gibi gitmiyorsa zararlı otları temizlemenin vakti geldi de geçiyor.

2. Kendi mutluluğunuz ile başlayın

Oldukça uzun olan bu hayat serüveni içerisinde, birçok insan çabucak mutlu olacağına inanarak yanılgıya düşer. Gerçeğe döndüğümüzde ise, yapılan araştırmalar ilk etapta mutlu olan insanların uzun vadeli ilişkilerde daha memnun olduğunu göstermektedir. Mutluluk çabucak olan ve biten bir şey değildir. Tüm hayatınıza işlemesi biraz zaman alabilir. Mutluluklarınızı kısa anılar üzerine kurmak yerine uzun vadeli planlarınızla eşleştirmeyi deneyin.

3. Onunla heyecan verici şeyler yapın

Alışkanlık olarak adlandırılan duruma bağlı olarak, hepimiz uyum sağladığımız ve değişmeyen koşullara alışkanlık göstermeye yatkınızdır (Bu sebeple eşinizle beraber geçireceğiniz ilk akşam yemeği ya da film gecesi büyüleyici geliyorken, 2 yıl sonra defalarca yapılan bu aktiviteler düpedüz sıkıcı bir hale gelir). Ancak, yine de umut var! Yapılan bir araştırmaya göre “hoş” aktiviteler yerine “heyecan verici” aktivitelerde bulunan çiftlerin ilişkilerinden daha memnun oldukları görüldü. Buna ek olarak, ilginç aktivitelerde bulunmak beynin ödül devrelerini harekete geçiriyor ve normalden çok daha fazla zevk veren bir deneyime dönüşmesini sağlıyor. Yani, ilişkinizi daha iyi bir noktaya taşımak için yokuş çıkmaktan ve yeni şeyler denemekten çekinmeyin!

4. Onun aşk dilini öğrenin

Sizin ve onun aşktan anlayışı –tercih ettiği yollara bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir.  Yani eşinizin fiziksel dokunuşlar, kaliteli zaman geçirmek, göz alıcı hediyeler ya da güzel sözlerden hangisini daha çok sevdiğini belirleyin ve sevginizi gösterirken bu belirlemelere dikkat etmeye çalışın. Ve kendi aşk dilinizi ona söylemeyi unutmayın!

5. Bu dört şeyi yapmaktan kaçının

İlişki Uzmanı Dr. John Gottman’a göre ilişkilerde en zararlı olan dört davranış: eleştiri, saygısızlık, savunma ve koruyuculuk. Eğer ilişkinizi geliştirmek istiyorsanız daha yapıcı iletişim yolları bulmalı ve sorunlara olan yaklaşımlarınızı iyileştirmelisiniz.

6. Düşünceli olun

Düşünceli olmak ya da kasıtlı olarak şimdiki zaman üzerinden hareket etmek daha iyi ilişki memnuniyetiyle ilişkilidir. Bu durum pozitif düşünceler beslemenize ve dikkatinizi tamamıyla eşinize vermenize olanak sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalar düşünceli insanların ilişkide çok daha az duygusal stres yaşadığını ve genel olarak daha iyi iletişim kurduğunu göstermektedir. Düşünceli olmak, ilişkiniz üzerinde (ve hayatınızın birçok noktasında) olumlu etkiler yaratacaktır.

7. Dinliyormuş gibi yapmak yerine dinleyin

Araştırmalar, eşimizin anlattıklarına yardımcı olmak ya da dinliyormuş gibi görünmek amacıyla bir geri dönüş sergilediğimizi gösteriyor. Yani, orta yolu bulmaya ya da dinliyormuş gibi gözükmeye çalışmayın. İlgi göstermek ve gerçekten dinlemek eşinizin anlatmak istediklerini gururla paylaşmasını sağlayacaktır. Siz bir şeyler paylaşırken onun sizi dinlemesini istiyorsanız siz de aynı şekilde onu dinleyin. Hem böylesi dinliyormuş gibi yapmaktan çok daha kolay. Bu durum aranızdaki bağı derinleştirecek ve ikiniz için de daha büyük bir mutluluk getirecektir.

8. Dokunmaktan korkmayın

Doğduğumuz andan itibaren, dokunarak hayata tutunuruz. Dokunmak güven ve destekle ilişkilidir. Fiziksel olarak daha fazla yakınlık kurmak ilişkileri olumlu şekilde etkiler. Yani, öpün, sarılın, kucak açın ve bunları her gün yapın!

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Aşkın @ Hali

Şimdi MSN var, ICQ sohbet odaları var. Videolar, kameralar var. Şimdi “ İnternet aşkları var”

Aşkın Ömrü 3 Yıl!

Aşkın ömrü üzerinde uzun süreden beri tartışmalar devam ediyor. Ancak bilinen gerçek şu ki, tutkulu aşk zaman içinde azalıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda aşkın ömrünün 2-3 yıl olduğu saptanmış.
Read More

Erkekler de Kadınlar Kadar Evlenmek İster

Son zamanlarda yapılan anketler, erkekler ve kadınların ruh eşi, gerçek aşk ve evlilik düşüncesi hakkında benzer şekilde düşündüklerini göstermektedir. Amerikalıları evlilikten alıkoyan nedir?
Total
0
Share