Aşkın 3 Hali! Siz Hangi Hali Yaşıyorsunuz?

Aşkın üç temel özelliği yakınlık, tutku, bağlılık her birinin tek başına veya diğer özelliklerle birlikte bulunması durumlarında 7 farklı aşk tipi oluşuyor. Bu özelliklerden yalnızca birini taşıyorsa aşkınız bakın nasıl bir aşk yaşıyorsunuz:

Boş Aşk

Sadece “bağlılık”:Tutku ve yakınlığın olmadığı,sadece hayat birlikteliğinin olduğu birliktelikler. Bu durum özellikle görücü usulü ile evlenme ve beşik kertmeliğinin yaygın oluğu toplumlarda (ve tabii ki ülkemizde) sıklıkla görülüyor. Bu tip boş aşk’lar ilerleyen dönemlerde diğer özelliklerin etkilenmesiyle şekil değiştirebiliyor;aynı şekilde dolu aşklar da zamanla tutku ve yakınlık boyutunu yitirip boş aşk’a dönüşebiliyor.

Deli Dolu Aşk Sadece “tutku”: Genelde çoğu aşığın ilk planda ve en heyecanlı hissettiği,cicim aylarının deli dolu yaşandığı,desteğini erotizm ve cinsellikten alan aşk. Yakınlık özelliği de geliştiğinde bu deli dolu aşklar romantik aşklara evrimleşiyor;aksi taktirde yakınlığın ve bağlılığın olmadığı durumlarda genellikle kısa sürüyor. Bu kişiler birkaç gün veya hafta evli kalıp hemen boşanma davası açabiliyor ya da 40’lı yaşlarında beşinci eşinden de ayrılabiliyorlar.

Arkadaşça Aşk Sadece “yakınlık”:Yakınlık ve hoşlanma dışında tutku içermeyen,uzun süreli olmayan aşklar. Bu tip aşkta taraflar genellikle partnerlerine ilişkin cinsel çekim hissetmezler. Arkadaşça aşklarda kısa süreli iyi anlaşma,“kardeş gibi sevme”,geçici heves,bittiğinde hemen unutma ama hatırlandığında saygı duyma gibi hallere sıklıkla rastlanıyor.
Sizin Aşkınızın 40 Yıl Hatırı Var mı?

Psikolog Orhan Öztürk

Total
0
Shares
Related Posts

İnternette yaşanılan aşklar

İnternet başından kalkamıyor, e-mail, msn, ICQ gibi odalardan çıkamıyor, benliğinize ya da mevcut ilişkinize zarar vermeye başlıyorsanız , işte o zaman mutlaka yardım almanız gerekiyor.
Read More

Boşanmış Ebeveynlerin En Sık Yaptığı Hatalar

Verilen bir boşanma kararı, çocukları duygusal yönden yıpratmadan nasıl uygulanabilir? Boşanma sonrasında ise en sık yapılan hatalar nelerdir? Boşanmış ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bu önemli noktaları sizler için hazırladık.
Total
0
Share