Hiç Bitmeyen Gelin Kaynana Çatışması

Her anne ve babanın hayalidir, çocuklarının bir gün yuvadan uçup, kendi yuvalarını kurması. Ayrı bir evi, ayrı bir hayatı olsun isterler.

Ancak teorikte son derece masum olan bu istekleri aşağıdaki iki örnekte olduğu gibi pratikte tam bir kabusa dönüşebilir.

Balayından döndük,sabahın saat 7 sinde telefon çaldı,kayınvalidem eşimi arıyordu ve “oğlum en sevdiğin çorbayı yaptım,saat kaçta geleceksiniz “diye soruyordu. Doktor hanım 5 aylık evliyiz,kayınvalidem kendisini bir gün görmesek kavga çıkarıyor. Kınada,nişanda,düğünde her şeyi sorun etti,eşim annesiyle benim aramda kaldı. En son annesi “Oğlum sana kadın çok,ama anne yok “dedi,bu söz evliliğimizi bitirdi. Artık ipler koptu boşanmak istiyorum.

Eşim sabah ben işe gider gitmez annesinde alıyor soluğu. Akşama kadar onunla oturuyor,kız kardeşleriyle çarşıya çıkıyor,çocuğa çoğu zaman kayınvalidem bakıyor. Her akşam iş çıkışı onları almaya gidiyorum,“şimdi ev soğuktur,yemek de yok,annemlerde yiyelim “diyor. Hafta sonları da annesi kardeşleriyle çocuğu özledik diyerek bize geliyor ve bizde kalıyorlar. Evimizde bir düzen kalmadı,ben de kendimi dışarıya atıyorum,boğuldum resmen onların bu vıcık vıcık ilişkisinden .

Daha çiftler birbirlerini tanımadan eşlerinin aileleri ile sorun yaşamaya başlıyorlar. Çoğu zaman çocuklarının evlenip ayrımlaşmasını kabul edemiyor aileleri . Hala yanlarında olsunlar,müdahale alanlarının dışına çıkmasınlar istiyorlar. Dolayısı ile yeni evli çiftler kendi ilişkilerinin sorumluluklarını taşıyamıyorlar.

Sorunlar en çok neden kaynaklanıyor?

  • Ailelerin damat veya gelini beğenmemesi
  • Kültürel yapı farklılıkları
  • Çiftin hayatına ve kararlarına sürekli karış¬maları
  • Aşırı koruyucu davranmaları
  • Her şeyi birlikte yapmak istemeleri
  • Çiftin evine teklifsizce girip çıkmaları
  • Çiftlerden birinin veya her ikisinin maddi olarak ailelerine bağımlı olmaları
  • Aynı evde oturuyor olmaları

En Çok “Gelin-Kaynana”Problemi Yaşanıyor

Çoğu evlilikte,eşin ailesiyle yaşadığı problemlerin başında gelin- kayınvalide çatışması geliyor. Özellikle de evin ya da ailenin kontrolü elinde olan annelerin bu kontrolü yitireceği ve oğullarını kaybedebileceği korkusu,farkında olmadan gelinini düş¬man olarak algılamasına sebep olabiliyor.

Bağımlılık:Eşleri tarafından cinsel veya duygusal doyumsuzluk yaşayan kadınlar ilk erkek çocuklarına aşırı bağımlı oluyorlar. Oğullarına olan bu düşkünlükleri,onun başka bir kadına sevgi veya aşk duymasına karşı tahammülsüzlük oluşturuyor.

Önyargılar:Diğer yandan gelinlerin de kendi ailelerinde kayınvalide kavramına karşı geliştirdikleri ön yargıları,daha en baştan olumsuz tavırlar sergilemelerine,kendilerine rakip görmelerine sebep oluyor.

Kıyaslama:Gelinlerin sürekli olarak anneleri ile kayınvalidelerini kıyaslamaları veya kayınvalidenin gelinini kendisi ile kıyaslaması her iki tarafın da aşırı beklenti içine girmesine sebep oluyor.

Kendini değersiz hissetme:Kendini değersiz hisseden gelinler veya kayınvalideler daha çok karşı tarafın gözünde takdir ve onay alarak değer kazanmaya çalışıyorlar. Aslında kendi duygusal boşluklarını fark etmediklerinden,kendi yanlışlarını görmek yerine karşı tarafı suçlamayı tercih ediyorlar.

Dr. Obengül Ejder

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Kadınlar Gerçekte Ne İster?

Bu soruyu ilk olarak Freud sordu ve neredeyse bir asırdır merak edilen konuların başında geliyor. İlişkiler denilince kadınlar hakkında bilmek isteyeceğiniz sırları sizin için paylaştık.

Aşkın 3 Hali! Siz Hangi Hali Yaşıyorsunuz?

Aşkın üç temel özelliği yakınlık, tutku, bağlılık her birinin tek başına veya diğer özelliklerle birlikte bulunması durumlarında 7 farklı aşk tipi oluşuyor. Bu özelliklerden yalnızca birini taşıyorsa aşkınız bakın nasıl bir aşk yaşıyorsunuz:
Read More

Araştırmalara Göre Evlilik Kalbe İyi Geliyor!

Yapılan yeni bir araştırmanın bulguları, evliliğin kalbe faydalı olduğunu göstermiştir. Evli çiftlerin kalp riskinin düşük olmasının yanısıra karın, boyun ve bacakları etkileyen kalp-damar rahatsızlıkları riskinin de düşük olduğu görülmüştür.

İnternette yaşanılan aşklar

İnternet başından kalkamıyor, e-mail, msn, ICQ gibi odalardan çıkamıyor, benliğinize ya da mevcut ilişkinize zarar vermeye başlıyorsanız , işte o zaman mutlaka yardım almanız gerekiyor.
Total
0
Share