İlişkide Daha Anlaşılabilir Olmanın Yolları

Ağzınızdan çıkan kelimelerde küçük değişiklikler yapmak partnerinizin ne duyduğu ve anladığı konusunda büyük bir fark yaratabilir.

Partnerinizle sürekli konuşuyorsunuz fakat gerçekten iyi bir şekilde iletişim kuruyor musunuz? Yapılan bir araştırmaya göre “muhtemelen hayır”. Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacılar çoğu evli çiftin iletişim kalitesinin yabancılarla olandan daha iyi olmadığını göstermiştir.

Neler Oluyor?

Bilim adamları şöyle bir teoriye sahiptir: Partnerinizle birbirinize çok yakın hissettiğiniz için ne kadar iyi iletişim kurduğunuzu gözünüzde büyütüyorsunuz; böylece sizin hakkınızda bildiğini farz ettiğiniz önemli detayları atlamış oluyorsunuz.

Çok uzun süredir beraber olan çiftler de birbirinin hatalarını daha çabuk dile getiriyorlar ve bu durum karşıdaki partnerin saldırıya uğramış hissederek savunmaya geçmesine neden olabiliyor. Bu eylemi saldırıyı engelleyerek (‘’neden bahsettiğini bilmiyorsun’’ gibi şeyler söyleyerek) veya fiziksel ya da duygusal anlamda vazgeçerek gerçekleştirebiliyorlar. Burada önemli olan nokta partnerlerden birinin diğerini duymazdan gelmesidir. Bu yüzden, önemli sorunların köküne indikçe çok daha fazlası ortaya çıkabilir.

Partnerinizle önemli bir şey hakkında konuşmak istediğiniz bir dahaki seferde sizi dinlemesini istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri deneyin.

Nereden Başlayacağınızı Bilin

Sözünüze partnerinizde takdir ettiğiniz özelliğiyle başlayın. Bu, onları yere vurmadan önce yükseltmek değildir. Partneriniz ve ilişkiniz hakkında neleri sevdiğinizi dile getirin. Bunu yaparak ve içinizden geçenleri anlatarak ikiniz de daha sağlam bir temelinizin olduğunu hissedeceksiniz. Bu sayede sorunu bütünsellik içinde ele almış olursunuz ve partneriniz sizi daha az savunmacı bir tutumla dinler.

Sadece istemediğiniz şeyleri değil istediğiniz şeyleri de söyleyin. Örneğin, partnerinize şikayet etmekten vazgeçmesini söylemek, ona ne yapmasını istediğinizi iletmez. Ona, uğraşlarını daima kendine saklamasını mı söylüyorsunuz, yoksa şuanın konuşmak için uygun bir zaman olmadığını mı belirtiyorsunuz?  ‘’Zor bir zamandan geçtiğini biliyorum, fakat o kadar yorgunum ki, şuan düzgün bir şekilde düşünemiyorum. Dinlendikten sonra, seni gerçekten dinleyebileceğim zaman konuşsak olur mu?’’ gibi bir şey söylemek çok daha yardımcı olacaktır.

Spesifik olun. İstediğinizi söylemek spesifik olduğunuzda en çok işe yarar. ‘’Beni sevdiğini göstermeni istiyorum’’ demek, ‘’Her gece eve geldiğinde bana sarılman veya öpmen gerçekten sevildiğimi hissettirirdi’’ demekten daha az derecede istediğinize ulaşmanızı sağlar.

Uzman Tavsiyesi

‘’Birçok insan kavga etmenin sağlıksız bir evlilik belirtisi olduğunu düşünür, fakat bu aslında iyi bir şey olabilir. Kızgınlıklarını birbirine açıklayan çiftler, huzuru bozmamak adına negatif duyguları kendine saklayanlara oranla daha uzun ömürlü olmaktadır.’’ Leslie Becker-Phelps

 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Aile Terapisi Nedir ve Neden Yapılır?

Aile terapisi, aile üyelerine iletişimlerini geliştirmek ve anlaşmazlıkları çözmelerine yardımcı olmak için yapılan psikolojik danışmanın bir türüdür (psikoterapi).

Aşkın Ömrü 3 Yıl!

Aşkın ömrü üzerinde uzun süreden beri tartışmalar devam ediyor. Ancak bilinen gerçek şu ki, tutkulu aşk zaman içinde azalıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda aşkın ömrünün 2-3 yıl olduğu saptanmış.
Read More

İlişki Bağımlısı Olabilir misiniz?

Kendinizden çok bir başkasını mı mutlu etmeye çalışıyorsunuz? Ya da tüm enerjinizi sadece tek bir insanda mı harcıyorsunuz? Eğer böyleyse ilişki bağımlısı (condependent) olabilirsiniz.
Total
0
Share