Araştırmalara Göre Evlilik Kalbe İyi Geliyor!

Yapılan yeni bir araştırmanın bulguları, evliliğin kalbe faydalı olduğunu göstermiştir. Evli çiftlerin kalp riskinin düşük olmasının yanısıra karın, boyun ve bacakları etkileyen kalp-damar rahatsızlıkları riskinin de düşük olduğu görülmüştür.

New York City NYU Langone Sağlık Merkezinde bir araştırma üyesi olan Dr. Carlos Alviar: ”Evliliğin genel olarak kalp-damar rahatsızlığı riskinin düşük olmasıyla ilişkili olduğunu bulduk.” demiştir.

Erkekler Daha Fazla Fayda Görüyor

Alviar şunları söylemiştir: ”Birçok araştırma evliliğin kalbe ve genel olarak sağlığa iyi geldiği sonucuna varmış olsa da, bu son bulgular en sağlam temellere sahiptir. Ayrıca, diğer bazı araştırmalar evli çiftler arasında erkeklerin daha fazla fayda gördüğünü gösterse de; yapılan bu son araştırma cinsiyet açısından farklılıklar bulunmadığını ortaya koymuştur.” Yeni araştırma için ülke çapında 3.5 milyondan fazla insanın kayıtları araştırmacılar tarafından incelendi. Hepsi, kol ve bacakları da etkileyen kalp-damar rahatsızlıkları ele alınarak değerlendirildi. Tüm bu bilgileri içeren veri tabanında yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara içip içmeme, obez olma gibi kalp hastalıklarını tetikleyen tüm bilgiler yer almaktadır. Araştırmaya katılanların yaşları 21 ile 102 arasında değişkenlik göstermiştir ve ortalama yaş 64’tür. Bunların %69’u evli, %14’ü dul, %9’u boşanmış ve %8’i de bekardır. Bekar olanlar karşılaştırma grubu olarak ele alınmıştır. Yaş, cinsiyet ve ırk gibi risk faktörleri dahil edildiğinde bile evliliğin hala koruyucu olduğu bulunmuştur.

Alviar: ”Evli erkekler ve kadınların damar hastalıklarına yakalanma olasılığı %5 daha azken, dul kalmış erkek ve kadınlarınki %3 daha fazla ve boşanmış erkek ve kadınların damar hastalıklarına yakalanma olasılığı ise %5 daha fazladır.” Alviar evliliğin bu risklerin düşük olmasında önemli bir yere sahip olduğunu; ancak elle tutulur bir kanıt olmadığını söylemiştir. Daha genç ve evli insanlarda, bu hastalıklara karşı dirençli olma durumu daha da belirgindir. Araştırmacılar evlilik ve düşük kalp hastalıkları riski arasında bir bağlantı kurmuş olsa da, kesin bir neden-sonuç ilişkisini ortaya koyamamışlardır. Kalp-Damar Anjiyografi ve Müdahaleleri Derneği’nin eski başkanı Dr. J. Jeffrey Marshall ”Bu, çok büyük bir popülasyonu ele alan bir araştırmadır ve reddedilemez” demiştir. Marshall bulguları gözden geçirmiş; ancak araştırmaya bizzat dahil olmamıştır.

Eşler Birbirini Motive Ediyor

Marshall, diğer araştırmaların kalp hastalıkları yüzünden gerçekleşen ölüm oranlarına bakmasına rağmen bu araştırmanın kalp-damar hastalıklarına yakalanma olasıklıklarını araştırdığını belirtmiştir. Ne Marshall ne de Alviar evliliğin bu konudaki faydalarını bariz bir şekilde açıklayamamışlardır, ancak ikisi de arka planda yatan bazı sebepler hakkında fikirlerini sunmuşlardır. Marshall, ”Evli insanlar birbirlerine dikkat edebilirler. Birlikte egzersiz yapıp sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sadık kalmalarını sağlayabilirler” demiştir.

Yeni araştırmanın cinsiyet açısından bir farklılık göstermemesine karşın, Marshall’ın kalp rahatsızlığı olan erkek hastaları acil bakıma eşleri tarafından getirilmişlerdir. Alviar eşlerin birbirine dikkat etmeleri konusunda hemfikir olmuştur ve şu sözleri söylemiştir: ”Eşleri olanlar doktor randevuları ve ilaçlarını takip etme konusunda daha uyumlu olurlar.” Alviar: ”Araştırma bulgularına göre doktorların, bekar hastalarının kalp problemleri konusunda daha dikkatli davranmaları gerekiyor.

Marshall bekar ya da evli olan tüm hastalarına, riski azaltmak için 5 adet kolayca uygulanabilecek yöntem söylemiştir. Bunlar: ”Sigara içmeyin, az yağlı yiyecekler tüketin, düşük kolesterollü bir beslenme düzeni oluşturun, hergün terleyerek ideal kilonuza ulaşın ve ilaçlarınızı almayı unutmayın.

Bu araştırma, tıbbi bir toplantıda sunulduğu için bir dergi tarafından resmi olarak yayınlanana kadar sadece ön hazırlık bilgileri olarak ele alınmalıdır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

İnternette yaşanılan aşklar

İnternet başından kalkamıyor, e-mail, msn, ICQ gibi odalardan çıkamıyor, benliğinize ya da mevcut ilişkinize zarar vermeye başlıyorsanız , işte o zaman mutlaka yardım almanız gerekiyor.
Read More

İlişki Bağımlısı Olabilir misiniz?

Kendinizden çok bir başkasını mı mutlu etmeye çalışıyorsunuz? Ya da tüm enerjinizi sadece tek bir insanda mı harcıyorsunuz? Eğer böyleyse ilişki bağımlısı (condependent) olabilirsiniz.

Aşkın Ömrü 3 Yıl!

Aşkın ömrü üzerinde uzun süreden beri tartışmalar devam ediyor. Ancak bilinen gerçek şu ki, tutkulu aşk zaman içinde azalıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda aşkın ömrünün 2-3 yıl olduğu saptanmış.
Total
0
Share